Balkan tarihi kapsamında kadının toplumdaki yeri ve kadın örgütlenmeleri: Yunanistan örneği
Women's place in society and women's organizations in the Balkans history: The example of Greece
  1. Tez No: 525760
  2. Yazar: BELİS TUTMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ARIKOĞLU ÜNDÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Balkan coğrafyası Avrupa, Türkiye ve Rusya için önemli bir jeopolitik konumda bulunmaktadır. Bu nedenle Osmanlı ve Habsburg İmpatorlukları gibi güçlü aktörlerin hakimiyeti altında kalan Balkan ülkeleri farklı kültürlerden ve dinlerden etkilemiş, bu farklı etkileşimlerle bölgenin heterojen yapısı daha da güçlenmiş ve milliyetçilik akımı bu ülkeleri daha çok yıkımla karşı karşıya bırakmıştır. Bu yıkıcı savaşlar balkan ülkelerini ekonomik açıdan büyük oranda yıpratırken, bölge aynı zamanda ağır insan hakları ihlallerine sahne olmuştur. Yugoslavya hakimiyetiyle gelen sosyalist akım kadına bakış açısını farklılaştırmakla birlikte ilerleyen süreçte -Bosna Hersek Savaşı- Balkan kadınının uzun yıllar atlatamayacağı işkencelerin yaşandığı dönem olmuştur. Tüm yaşanan tarihi süreç içinde balkan kadınının da tarihi şekillenmiş, Avrupalılaşma ve modernleşme süreçleriyle bilinçlenen kadınlar çeşitli derneklere ve kadın örgütlenmelerine üye olmuş, toplum içinde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çeşitli projeler oluşturmuşlardır. Antik Yunan tarihi içinde de kadın ikinci planda kalmıştır. Fakat ilerleyen süreçlerde özellikle AB üyeliğiyle birlikte“kadın hakları”ve“kadın örgütlenmeleri”önemli bir yere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
Balkans have an important geopolitical position for Europe, Turkey and Russia. Therefore, Balkans that remained under the domination of powerful states like the Ottoman Empire and Habsburg, influenced different cultures and religious, the heterogeneous nature of the region with different interaction further strengthened and nationalist movements in these countries are confronted with much destruction. These destructive wars influenced Balkan countries economically, whereas the region is also the scene of grave human rights violations. The socialist movement which emerged with Yugoslav dominance differentiates viewpoint of women in the society but there was period that are lived so many tortures -like Bosnian War- by Balkan women throughout the process. All experienced throughout the history of the Balkans has been shaped in women's history, the conscious women with Europeanization and modernization process have been members of various associations and women's organizations and they create a variety of projects on gender equality in society. In ancient Greek history, the woman remained in second place. However, the“women's rights”and“women's organizations”have an important place in the following processes, especially with EU membership.