Savaş'ın yıkıcı etkilerinin ve tecavüz olgusunun Matei Visniec'in 'Savaş ve Kadın' oyununda incelenmesi ve reji uygulaması
Analysis of the destruction effects of war and the concept of rape in matei visniec's 'war and woman' and application of stage direction
  1. Tez No: 525781
  2. Yazar: YETKİN SEZAİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜREL EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu sanat çalışması raporu, insanlık tarihinde hiç bitmek bilmeyen savaşların dehşet ve vahşetine dikkat çekmeyi, özellikle savaşın yıkıcı şiddetine maruz kalan kadınların savaştaki durumunu anlatmayı amaçlamıştır. Savaşta kadına yönelen şiddeti, Bosna soykırımını inceleyen Romanyalı oyun yazarı Matei Visniec'in ''Savaş ve Kadın'' oyunu üstünden değerlendiren bir çalışmadır. Yazar bu oyunda etnik (iç) savaşın acı çehresini ve yıkımının yakın tarihte yaşanmış bir olaydan örnekleyerek kaleme almıştır. Visniec oyununda 21.yüzyıl medeniyetini eleştirmiş, aynı zamanda insanın varoluş sebebini sorgulamayı hedeflemiştir. Çalışmada, çağdaş tiyatro uygulayıcılarının yöntemleri izlenmiş, oyun dramatik ve anlatı bölümleriyle hem açık biçim hem kapalı biçim özelliği gösterdiği için, Epik dramaturgi ve sahne düzeni ile konvansiyonel-gerçekçi-psikolojik tiyatro dramaturgisi ve sahne düzeni, en iyi şekilde doze edilmeye çalışarak reji uygulaması gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This art study report aims to draw attention to the horrors and atrocities of the never ending wars in human history, particularly to the status of women who were exposed to the destructive violence of war. This study evaluates the violence towards women in wars through the scope of the play ''War and Woman'' by Romanian playwright Matei Visniec who analyses the genocide in Bosnia. In this play, Visniec criticizes the 21st century civilization and questions the reason of human existence. The study completes and application of directing with the best dose of folowwing of the methods of contemporary theatre practitioners, by showing both open and closed characteristic of form of dramatic and narrative section as well as of epic dramaturgy and stage-setting along with conventional-realistic-psychological theatric dramaturgy and its stage-setting.