Enerji fiyatlarının Rusya ekonomisi üzerindeki etkisi
The impact of energy prices on Russian economy
- Tez No: 525786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enerji kaynakları, dünyadaki her ekonomi için büyük bir önem taşımaktadır. Bu bağlamda düşünüldüğünde küresel enerji piyasasındaki enerji kaynaklı değişiklikler, tüm dünyada ekonomik faaliyetleri doğrudan etkilemektedir. Bir petrol ve doğalgaz ihracatçısı olan Rusya da, bu bağlamda değerlendirildiğinde gelişen bu eneji sektöründe piyasanın önemli bir bölümünü ele geçirmiştir. Küresel enerji piyasasının önemli bir parçası olmanın yararları bulunmasına rağmen dezavantajları da bulunmaktadır. Rusya'nın ana ihracatının önemli bir bölümünü ham petrol ve doğalgaz oluşturmaktadır. Bu enerji kaynaklarından elde edilen gelirler de Rus bütçe gelirinin % 40'ından fazlasını oluşturmaktadır. Bunun enerji fiyat bağımlılığı olarak tanımlanabilecek ekonomik sonuçları vardır. Bu tezin amacı, enerji fiyatlarındaki dalgalanmaların Rusya ekonomisi üzerindeki etkisini araştırmak ve tespit etmektir. İlk olarak, enerji piyasasının yapısı ve fiyat oluşumu incelenmiştir. Rusya'nın enerji piyasasındaki rolü ve önemi tanımlanmıştır. Daha sonra, Rusyanın ekonomisinin yapısı incelenmiş ve özellikleri araştırılmıştır. Rusya'nın enerji fiyatlarındaki dalgalanmalardan ne derece etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Bu çalışmalarda, elde edilen sonuçları test etmek için ampirik analiz gerçekleştirilmiştir. Ampirik analizi olarak VAR modeli oluşturulmuş ve Impulse Response, Varyans Ayrıştırma ve Yerel Projeksiyon analizlerini kullanarak enerji fiyatlarının seçilmiş makroekonomik değişkenler üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Yapılan analiz, enerji kaynaklarının fiyatının Rusya ekonomisi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu, ancak bu etkinin çoğunlukla kısa vadelerde olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Energy resources are vital for everyeconomy in the world. Therefore, any changes in the global energy market directly affects economic activities all around the world. Russia, as a petrol and natural gas exporter, has sized a significantpart of the market and plays an important and defining role in it. Being a substantial part of global energy market, in addition to positivesides, also has disadvantages. Main exports of Russia are crude oil and naturalgas. Revenues from trade of energy resources make more than 40% of the Russian budget income. This has economic consequences that can be defined as an energy price dependence. The aim of this thesis is to investigate and determine the effect of energy price fluctuations on the Russian economy. Foremost, we considered the formation of energy prices and determined the most important and influential types of energy. We investigated the structure of the global energy market; we defined the role of Russia at this market by examining the features of the Russian economy and its changes throughout history. These studies allowed us to determine through which channels energy prices impact Russian economy. Thereafter we tested them in econometric model. We conducted several empirical analyzes to test whether Russia depends on energy prices or not. Forthis, we built a VAR-model and using Impulse Response, Variance Decomposition and Local Projections analyzes we examined impact of energy prices on chosen macroeconomic variables. The conducted analysis revealed that the price of energy resources has a direct effect on the Russian economy but mostly at theshort-term periods.