Örgütsel adalet ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine uygulamalı bir araştırma
Investigation on the relationship between organizational justice and job satisfaction of applied research
  1. Tez No: 525788
  2. Yazar: İLKGÜN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Değişen ve gelişen dünya da insani değerlere önem arttığından örgüt içinde adalete önem verilmektedir. Bu amaç ile araştırma kapsamında örgütsel adalet algısı üzerinde durulmuştur. Örgüt içinde insan kaynağı değerlendirmeye alınarak ilerleyen çalışmalara katkı sağlaması açısından iş tatmini incelenecektir. Çalışmada örgütsel adalet ölçeği ve iş doyum ölçeği kullanılarak arasındaki ilişki incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma sonucunda diğer literatür çalışmalarından hareketle geçerlilik ve güvenilirliği bulunan iş doyum ölçeği ve örgütsel adalet ölçeğinin arasındaki bağın olumlu ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılması ümit edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, örgütsel adaletin iş tatmini üzerine etkisinin analiz edilmiştir. Bu amaçla analiz edilen çalışma da Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde faaaliyet gösteren tekstil firmalarında çalışan 64'ü erkek, 42'si kadın olmak üzere 112 iş göreni kapsamaktadır. Yapılan çalışma da, faktör analizinden hareketle örgütsel adalet algılarının boyutlarının birbirleriyle ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Korelasyon sonucu iş tatmini ve örgütsel adalet arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Yapılan T-testi sonucu iş görenlerin örgütsel adalet adalet algılarının ve iş tatmini algılarının cinsiyete göre anlamlı bir farklılığın olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca iş görenlerin eğitim düzeyine göre adalet algılarında farklılık olmadığı fakat iş yerinde üstlendikleri göreve göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Çıktılarının çerçevesinde örgüt içinde insan kaynakları, yönetim ve organizasyon bölümlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing attention is being given to changing and developing world the importance of human values of justice within the organization. With this goal in the context of research focused on organizational justice perception. In terms of business to contribute to advancing work on the evaluation of human resources within the organization will be examined satisfaction. The study aims to examine the relationship between organizational justice scale and using job satisfaction scale. Research results from other literature on the link between the validity and reliability of the gesture found job satisfaction and organizational justice scale scale to reach the conclusion that it is hoped that a positive and reliable. The aim of this study was analyze the effect on job satisfaction and organizational justice. For this purpose, working in the analyzed studies showing the acivity textile firm Çerkezköy Organized Industrial Zone 64 male and 42 female who covers the business, including 112. The studies also, basing on the dimensions of organizational justice perception factor analysis was concluded to be associated with each other. Correlation results and job satisfaction was found to be a significant and positive relationship between organizational justice. T-test results made the job of seeing to the conclusion that there is a significant gender differences in terms of job satisfaction and perceptions of fairness perceptions of organizational justice has been reached. In addition, no difference in perceptions of fairness according to the educational level of those who work but has been shown to vary according to the task they have undertaken in the workplace. Output in the framework of human resources within the organization, management, and are expected to contribute to the organization section.