Exploring men's body image concerns and predisposing factors for muscle dysmorphia in the framework of Self-Determination Theory
Erkeklerde beden imajı kaygısı ve kas algı bozukluğunun Öz-Belirleme Kuramı çerçevesinde araştırılması
  1. Tez No: 525802
  2. Yazar: KERİM SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BOZO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tez kapsamında, erkeklerin vücut görünümüne dair kaygılarının derinlemesine anlaşılması ve kas algı bozukluğuna zemin hazırlayan etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda üç çalışma tasarlanmıştır. Birinci çalışmada vücut görünümüne ilişkin kaygılar erkekler ve kadınlar arasında karşılaştırılmıştır. Ayrıca, temel psikolojik ihtiyaçların bu kaygılar üzerindeki yordayıcı etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, erkeklerin ve kadınların benzer seviyede bu kaygıları hissettiklerini ancak bu kaygıların tezahürlerinde farklılaştıklarını göstermiştir. Ek olarak, karşılanmamış ihtiyaçların bu kaygıları yordadığı bulunmuştur. İkinci çalışmada ise, vücut geliştirmeye ilişkin motivasyonları tespit edebilmek için düzenli olarak vücut geliştiren altı erkek ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre aşağılık hislerini telafi etme isteği, erkekleri vücut geliştirme aktivitelerine yöneltmekte, bu aktiviteler de kas kütlesine bağlı öz-değere ve duygulanıma sebep olmaktadır. Bu nedenle erkekler, kaslı olmanın getirdiği yüksek öz-değer ve olumlu duygulanımdan yararlanmak için sürekli olarak vücutlarını geliştirmeleri gerektiğini düşünmektedir. Bu mekanizma da, erkeklerin kas algı bozukluğu deneyimleme riskini artırmaktadır. Son çalışmada ise kas algı bozukluğunun ortaya çıkmasında etkili olabileceği düşünülen etmenler ile yaşam doyumunu yordayan etmenler Temel Psikolojik İhtiyaçlar Kuramı çerçevesinde araştırılmıştır. Nitekim sonuçlar engellenmiş psikolojik ihtiyaçlar ile kas algı bozukluğu arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, karşılanmış ihtiyaçların yaşam doyumunu pozitif yönde, engellenmiş ihtiyaçların ise negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Toplu olarak değerlendirildiğinde bu tezin bulguları (1) erkeklerin kadınlarla benzer düzeyde vücut görünümlerine ilişkin kaygı yaşadıklarını ancak kaygılarının kaslı görünmekle ilişkili olduğunu, (2) sahip olunan aşağılık hislerini ve karşılanmamış temel psikolojik ihtiyaçları kaslı bir vücut ile telafi etme çabasının kısa vadede olumlu sonuçlar doğursa da uzun vadede kas algı bozukluğu gibi psikopatolojik sonuçlar ortaya çıkarabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aimed to provide a deeper understanding of body image concerns of males and to enlighten the underlying mechanism of muscle dysmorphia. In line with this aim, three studies were designed. In the first study, body image concerns were compared across genders, and the predictive effects of basic psychological needs on these concerns were investigated. The results revealed that although there was no gender difference in terms of body image concerns, there was a gender difference in terms of the manifestation of these concerns. Besides, significant effects of basic needs on these concerns were found. In the second study, semi-structured interviews were carried out with six males engaging in regular bodybuilding activities to understand their motivation for these activities. According to the results, with the aim of compensating for inferiority feelings, men engaged in bodybuilding activities, these activities resulted in muscle-contingent self-worth and positive or negative emotions, which forced men to think that they should constantly improve their muscles. In the last study, the predictors of muscle dysmorphia and life satisfaction were examined based on Basic Psychological Needs Theory. The findings indicated that frustrated basic needs are predisposing factors of muscle dysmorphia. Additionally, the significant associations of life satisfaction with basic needs were found. Overall, the findings suggested that (1) males experience a similar level body image concerns with females but their concerns are more related to their muscles, (2) trying to compensate inferiority feelings and unsatisfied basic needs through having a muscular body may lead to muscle dysmorphia.