Müslüman Kardeşler'de ideolojik yönelimler (1945-1970)
Ideological trends in Muslim Brotherhood (1945-1970)
- Tez No: 525803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF DOĞAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmada 1928 yılında Mısır'da kurulan Müslüman Kardeşler Cemiyeti'nin İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden, 1970 yılında Mısır devlet başkanı Cemal Abdünnasır'ın ölümüne kadar geçen 25 yıllık sürede, toplulukta öne çıkan ideolojik yönelimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, ilk olarak Cemiyet'in kurucusu ve 1949'da öldürülene kadar tek ideoloğu olan Hasan el-Benna'nın hayatı anlatılmıştır. Cemiyet'in bu süreçteki siyasi seyri açıklanmış ve Benna'nın siyasal düşüncesi belirtilmiştir. Ardından, Benna'nın ölümünden sonra Cemiyet'te öne çıkan liderlerden biri olan Seyyid Kutub'un hayatı anlatılmıştır. Cemiyet'e üyeliğinden sonraki gelişmeler belirtilmiş ve Kutub'un siyasal düşüncesine yer verilmiştir. Son olarak bu dönemde eser vermiş bir diğer Cemiyet üyesi Abdülkadir Udeh'in hayatı ve siyasal düşüncesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to scrutinise the ideological trends of the Society of the Muslim Brotherhood established in 1928, during the 25 years starting from the end of the Second World War until the death of Egyptian President Gamal-Abdel Nasser in 1970. For this purpose, firstly, the life of Hasan al-Banna, the founder of the Society and the only ideologue it had until he was murdered in 1949 is worked through. The political voyage of the Society in this process and al-Banna's political thought is examined. Secondly, after al-Banna's death, the life of Sayyid Qutb who is one of the leaders who stand out in the Society is taken up. Finally, another member of the Society, Abdel-Kader Ouda, who had contributed with his own works during the same period, is addressed. His life and political thought is analyzed.