Kentsel dönüşüm çerçevesinde oluşturulan rekreasyon alanlarının turizm yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of recreation areas created in the framework of urban transformation in terms of tourism
- Tez No: 525807
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küreselleşme ile birlikte boş zamanın artması, yaşam kalitesinin değişmesi, sınırların kalkması insanların seyahate katılma oranlarını artırdığı gibi, seyahat davranışlarını da değiştirmiştir. Günümüzde insanlar kısa zamanda çok sayıda destinasyonu ziyaret etmek, gittikleri bölgelerde kültürel ve sanatsal etkinliklere katılmak, dinlenmek, eğlenmek ve yenilenmek gibi farklı sebeplerle seyahat etmektedir. İstanbul gibi coğrafi konumu, tarihi ve kültürel değerleri yanında iş ve finans merkezleri, uluslararası kongre ve fuar organizasyonları, altyapı, ulaşım gibi büyük yatırımları ile mega kent olma yolunda gelişme gösteren kentler turistlerin ilgisini çekmektedir. Ancak İstanbul'un tarihi dokusunun korunması, yeni yatırımların bu dokuya entegre bir boyutta ilerlemesi, kent kültürünün bozulmadan yaşam kalitesinin yükselmesi ve uluslararası turizm gelirlerinin arttırılması için sürdürülebilir kentsel dönüşüm planlarına ihtiyaç duyulmaktadır. İstanbul, son yıllarda turizm ve rekreasyon bölgelerini de içine alan yoğun kentsel dönüşüm çalışmaları ile bu sürece ayak uydurmaya çalışmaktadır. 2000'li yıllar itibari ile tek yönlü olmaktan çıkıp çok yönlü bir eylem özelliği gösteren kentsel dönüşüm çalışmaları günümüzde afet ve risk bölgelerinin iyileştirilmesi ve yenilenmesini sağlamanın yanında insan odaklı, sürdürülebilir, vizyonu olan, büyüyen, gelişen canlı bir organizma halini alan kentlerin planlanması amacıyla gerçekleştirilmektedir. Değişen ve gelişen turist davranışları ve insanların rekreasyon ihtiyaçlarını da dikkate alarak birinci bölümde rekreasyon ile ilgili kavramlar, turizm ve rekreasyon ilişkisi üzerinde durulmuş, ikinci bölümün ilk kısmında kentsel dönüşüm kavramına ilişkin tanımlar verilmiş, ikinci kısmında ise ilgili birimler ve kişilerle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler ile İstanbul için tamamlanan ve planlanan kentsel dönüşüm projeleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde bu kentsel dönüşüm çalışmalarının turizm ve rekreasyon açısından ne derece başarılı olduğu, turistlerin hizmet kalite algısı ölçülerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has increased the participation of people in travels by increasing leisure time, changing the quality of life, removing borders as well as change people's travel behaviors. Nowadays people are traveling for a variety of reasons, such as visiting a large number of destinations in a short period of time, participating in cultural and artistic activities in the regions, resting, having fun and being renewed. Mega cities such as Istanbul attract tourists with their geographical location, historical and cultural values, business and financial centers, international congress and fair organizations, infrastructure and transportation. The historical heritage of Istanbul needs a sustainable urban transformation scheme in order to advance new investments in an integrated dimension to this texture, to increase the quality of life without deteriorating urban culture and to increase international tourism incomes. In recent years, Istanbul has been trying to keep pace with this process through intensive urban transformation studies that include tourism and recreation areas. Urban transformation has evolved from one-sided to multi-faceted action by the year 2000. Nowadays, urban transformation is being carried out in order to plan the cities which are becoming human-focused, sustainable, visionary, growing, developing living organisms in addition to providing disaster and risk zones improvement and renewal. Considering changing and developing tourist behaviors and recreational needs of people, the first part focuses on recreation related concepts, tourism and recreation relation. In the first part of the second part, definitions related to the concept of urban transformation are given. In the second part, the data obtained as a result of interviews with the responsible units and persons and the completed and planned urban transformation projects for Istanbul are examined. In the third part, the successes of these conversions are evaluated by measuring the service quality perception of the tourist in terms of tourism and recreation.