Yabancı dil olarak İngilizce ve Türkçe öğretimi a1 ve a2 seviyesindeki ders kitaplarının söz varlığı bakımından karşılaştırılması
The comparison between the vocabulary used in a1 and a2 level course books for English as a foreign language and Turkish as a foreign language
- Tez No: 525808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Dil öğrenmenin temel amaçlarından biri iletişimdir, etkili ve sağlıklı bir iletişim kurmak için ise kişinin sahip olduğu sözcük hazinesi çok önemlidir. Kişi etkili iletişim kurabilmek veya iletişimin kalitesini artırabilmek için sözcük hazinesini geliştirmelidir. Sözcük öğretiminde verimi artırmak için ise hedef dilin söz varlığı sağlıklı bir şekilde belirlenmeli ve bu süreçte temel kaynaklardan olan ders kitapları belirlenen bu söz varlığı çerçevesinde seviyelere göre oluşturulmalıdır. Özellikle giderek yaygınlaşan Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretiminde bu tür çalışmaların yapılması önemlidir. Seviyeye uygun söz varlığının yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ders kitaplarında yer alması, dili öğrenen yabancı öğrencilere kademe kademe ve basitten karmaşığa doğru verimli bir öğrenme olanağı sağlayacak ve bu sayede öğrencilerin sözcük hazineleri gelişecektir. Bu amaca hizmet etmek adına öncelikle Türkiye'de ve yabancı ülkelerde hazırlanmış ders kitaplarının incelenmesi ve karşılaştırılması gerekmektedir. Ayrıca zengin veriler elde edebilmek adına çalışmada popüler bir dil ve kitabın seçilmesi gereklidir. Bu doğrultuda Türkçe ile karşılaştırmak üzere Türkiye'de en sık öğrenilen dil olan İngilizce tercih edilmiştir. Kitap seçimi aşamasında ise Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimi için İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinde kullanılan“İstanbul, Yabancılar için Türkçe Ders Kitabı”seti, yabancı dil olarak İngilizce öğretimi için ise Oxford Üniversitesi yayınlarından ''New Headway'' serisi seçilmiştir. Bu kitapların A1 ve A2 seviyelerinde ünite sayılarının farklı olması sebebiyle ortak konu başlıkları altında kullanılan söz varlığı tespit edilip karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda iki kitap arasındaki farklılıklar ve benzerlikler ortaya konmuştur. Bu karşılaştırma hem söz varlığı hem de sıklık bağlamında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main objectives of language learning is communication and in order to establish an effective and healthy communication the vocabulary of the learner is very important. The learner must be develop the vocabulary to effectively communicate or improve the quality of communication. In order to increase the efficiency in vocabulary teaching, the vocabulary of the target language should be determined in a healthy way and the course books that are the main sources of the vocabulary should be designed at the level of this designated vocabulary. It is especially important to carry out such studies in Turkish teaching which is becoming increasingly popular. For this reason, the inclusion of the appropriate vocabulary in the Turkish teaching coursebooks as a foreign language will provide an efficient learning opportunity for the foreign language learners gradually from simple to complex and vocabulary will develop thanks to this. In order to achieve this purpose, it is necessary to examine and compare coursebook prepared in Turkey and in other countries. It is also necessary to choose a popular language and book in order to get valuable and reliable data. This stage is important in preparing an efficient source for language teaching. In this aspect English which is the most frequently learned language in our country, is preferred to compare with Turkish. In this study the vocabulary used at A1 and A2 levels (basic level) of course book prepared for Turkish as a foreign language and English as a foreign language was compared. For English teaching as foreign language“New Headway”series of Oxford University Press; for Turkish teaching as foreign language ''Istanbul Turkish For Foreigners'' Series of Istanbul University Language Center, are selected. Since the number of A1 and A2 level lectures of these books are different from each other, the vocabulary used under common topics are identified and compared. The comparison revealed the differences and the similarities between the two books. This comparison is done in both, vocabulary and frequency.