Âdile Sultan divanı sözlüğü [Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük]
Glossory of Adile Sultan's divan [Concordance and functi̇onal glossory]
  1. Tez No: 525813
  2. Yazar: EMİNE ŞEYMA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ONAT ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1596
Özet
Âdile Sultan, Osmanlı hanedanı içinde yetişen ve divanı olan tek kadın şairdir. Bu çalışma, 19. yüzyılda yaşamış olan Âdile Sultan'ın divanının hem bağlamlı dizini hem de fonksiyonel hâle getirilmiş sözlüğünü içermektedir. Divanın söz varlığı ortaya konularak elde edilen verilerin sınıflandırılmasına yönelik üslup incelemesine yer verilmiştir. Çalışmanın bağlamlı dizin bölümü, alfabetik sıralanan madde başlıklarında toplanması ve Âdile Sultan Divanı'ndaki şiirlerin kullanım sıklıklarının ortaya konmasından oluşmaktadır. İşlevsel sözlük aşamasındaysa kullanımına göre değişen anlamlar tespit edilmiştir. Çalışma hazırlanırken bütün deliller tek tek ele alınmış ve başvurulan kaynaklar belirtilmiştir. Böylece Âdile Sultan'ın şiir dilini oluşturan dil unsurları tespit edilerek şairin kişisel üslubu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Adile Sultan is the only woman poet who was raised inside the Ottoman dynasty and had divan. This work contains not only contains the functionaliazed dictionary version of the Divan but also the concordance of the Divan of Adile Sultan who lived in the 19th century. Additioanlly, tone analysis was placed for the classification of data by presenting the vocabularyof the Divan. Concordance part of the work consists of gathering of the items in an alphabetical order and presenting the frequency of use of the poems inside Adile Sultan Divan. During the process of functionalized dictionary, different meanings of words according to their use was determined. While this work was being prepared, all the credentials were handled one by one and the resources having been resorted were specified. In this way, the personal tone of the poet was presented by determining the factors which were forming the poem language of the poet.