Yugoslavya'nın dağılması sürecinde Kosova sorunu
Kosovo's issue in the process of Yugoslavia's desintegration
- Tez No: 525814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KAMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kosova Balkanlar'ın en önemli toprak parçalarından biridir. Uzun tarihi boyunca ve stratejik konumu itibariyle sadece Balkanların değil tüm komşu coğrafyalar içinde de önem arz etmiştir. Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra Sosyalist Federal Yugoslavya bünyesinde oluşan etnik gerginlikler içinde Kosova'nın özel yeri ve önemi oluşmuştur. Nüfusunun büyük bölümünü Arnavutların meydana getirdiği ve Yugoslavya'nın en geri kalmış bölgelerinden biri olan Kosova'da her geçen yıl artan ekonomik sorunlar, ülkenin diğer bölgelerine oranla daha fazla hissedilmiştir. 1981 yılında bölgede başlayan huzursuzluklar farklı boyutlar kazanarak günümüze kadar gelmiştir. Tito'nun ölümünden sonra Kosova'da ortaya çıkan milliyetçilik hareketleri daha sonra diğer cumhuriyetlerde de kendini göstermiş ve zamanla Yugoslavya'nın dağılmasına yol açmıştır. Bu çalışma ile Tito dönemine kadar olan tarihsel süreç, Tito Dönemi ve ölümünden sonra Yugoslavya'nın iç ve dış politikasındaki gelişmeler çerçevesinde Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanında yaşanılan gelişmeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Kosovo is one of the most important region of the Balkans. Throughout its long history, it has gained importance not only in the Balkans but also in all neighboring geographies due to its strategic position. After the Cold War, Kosovo played an important and special role during the rising ethnic tensions in the Socialist Federal Republic of Yugoslavia. The increasing economic problems each passing year were felt in Kosovo, one of the most backward regions of Yugoslavia, where the majority of the population is ethnic Albanians, more than any other region of the country. The unrest in the region, that began in 1981, still persists today by taking on different dimension. After the death of Tito, the nationalist movements emerged in Kosovo and later spread to other republics and led to the breakup of Yugoslavia. In this work, the developments during the unilateral declaration of independence of Kosovo are studied whitin the framework of the developments in domestic and foreign policy of Yugoslavia before, during, and after Tito era.