Adile Sultan ve sarayları
Adile Sultan and palaces
- Tez No: 792286
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Sanat Tarihi, Tarih, Biography, Art History, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Adile Sultan, II. Mahmud ve Zernigâr Kadın'ın kızı olarak 23 Mayıs 1826 tarihinde Beşiktaş saraylarının bir parçası olan Dolmabahçe Köşkü'nde dünyaya gelmiş, 12 Şubat 1899 tarihinde 75 yaşında iken Salıpazarı Sahilsarayı'nda vefat etmiştir. Cenazesi kendisine yaraşır bir şekilde Eyüpsultan'da eşi ve çocuklarının bulunduğu türbeye defnedilmiştir. Evlenene kadar Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarında bir hanedan üyesi olarak ve iyi bir eğitim alarak yaşamıştır. 19 yaşında, kardeşi Sultan Abdülmecid döneminde, Tophane Müşiri Mehmed Ali Paşa ile 27 Nisan 1845 tarihinde nikahları kıyılmıştır. Aynı yıl Haydarpaşa Sahrası'nda muhteşem bir düğün ile evlenmiştir. 23 yıl boyunca süren evliliklerinde Adile Sultan hanedan üyesi olmasının etkisiyle eşinin siyasî yaşamını etkilemiştir. Yaşadığı saraylar XIX. yüzyılda İstanbul'un yeni mimarisinin de en iyi örnekleri olmuştur. İstanbul'un boğaz ve tepelerindeki sarayları, günümüzde kendi adıyla anılmaya devam etmektedir. Adile Sultan hayatı boyunca Neşetabad Sarayı'ndan başka, kendisi adına inşa edilen Kandilli Sarayı, Validebağ Kasrı, Salıpazarı Sahilsarayı, Cağaloğlu Sarayı ve Silahdarağa Çiftliği'ni kullanmıştır. Kaleme aldığı divânı, kurduğu vakıfları, yaşadığı mekânları kendisinden sonra isminin yaşamasını sağlamıştır. Kaybettiği aile üyelerine duyduğu yoğun duyguları dile getirerek Divan sahibi tek hanedan üyesi kadın olarak karşımıza çıkmıştır. Bu tezde, XIX. yüzyılda dönemin sarayları, gelenekleri, teşrifatı, yaşayış tarzı ve hanedan üyesi bir kadın olarak sürdüğü imtiyazlı yaşam Adile Sultan özelinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Adile Sultan was born in Dolmabahçe Mansion, which is a part of Beşiktaş palaces, on May 23, 1826, as the daughter of II. Mahmud and Zernigar Kadın, and died on February 12, 1899, at the age of 75, in the Salıpazarı Beach Palace. Her body was buried in Eyüpsultan, where her husband and children were. She lived in Dolmabahçe and Beylerbeyi palaces until her marriage as a member of the dynasty and received a good education. At the age of 19, she was married to Tophane Müşiri Mehmed Ali Pasha on April 27, 1845, during the reign of her brother, Sultan Abdülmecid. In the same year, she got married with a magnificent wedding in Haydarpaşa Meadow. In their marriage that lasted for 23 years, Adile Sultan affected the political life of her husband with the effect of being a member of the dynasty. The palaces he lived in became the best examples of the new architecture of Istanbul in the 19th century. The palaces on the Bosphorus and hills of Istanbul continue to be called by his name today. Throughout the life of Adile Sultan, besides Neşetabad Palace, she used Kandilli Palace built in her name, Validebağ Summer Palace, Salipazarı Beach Palace, Cağaloğlu Palace and Silahdarağa Farm. The divan she wrote, the foundations she established, the places where she lived made his name live on after her. Expressing her intense feelings for her lost family members, she appeared before us as the only dynasty woman who owned the Divan. In this thesis, XIX. century's paleces, traditions, attendance, lifestyle and privileged life as a dynasty woman were handled specifically for Adile Sultan.