Şerif Aydemir'in hayatı, sanatı ve eserleri
Şerif Aydemir's life, art and works
  1. Tez No: 525823
  2. Yazar: ERCAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
2000 sonrası Türk hikâyeciliğinde geleneksel hikâye anlayışını devam ettiren yazarlar olduğu gibi modern anlatım tekniklerini kullanan yazarlar da vardır. Şerif Aydemir de Refik Halid, Sabahattin Ali ve Sait Faik Abasıyanık çizgisinin günümüzdeki en temsilcilerinden biri olarak geleneksel anlatım tekniklerini hikâyelerinde kullanmayı tercih eden yazarlardan biridir. Aydemir, yazmış olduğu hikâyeleriyle Anadolu'yu ve Anadolu'nun insanlarını anlatmayı tercih eder. O, hikâyesini oluştururken, Türkülerden, masallardan, destanlardan, halk hikâyelerin-den, manilerden ve deyimlerden yararlanmayı ihmal etmez. Hikâyelerinde gerçekçi bir anlatıma başvuran yazar, oldukça duru bir anlatım dilini benimsemiştir. Şerif Aydemir'in Hayatı, Sanatı ve Eserleri başlığını taşıyan bu çalışmamızda, yaza-rın hayatı hakkında ayrıntılı bilgiler sunacak, yayımlanmış olan üç kitabındaki hikâye-lerini yapı ve tema bakımından incelemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In post-2000 Turkish story telling there are writers who continue traditional story understanding as well as writers whouse modern narrative techniques. Şerif Aydemir is one of the writers who preferred touse traditional narrative techniques in his stories as one of the most important representatives of the literary lineage of Refik Halid, Sabahattin Ali and Sait Faik Abasıyanık. In his stories Aydemir prefers totell Anato-lia and Anatolian people. When he sets his story, he does not neglect to benefit from of the ballads, fairy tales, theepics, the folktales, mani (Turkish folk-musicforms) and theidioms. The writer who resortedto a realistic narrative in his stories adopted a fairly clear narrative lan-guage. In this work bearing thetitle of Şerif Aydemir's Life, Art and Works, we will try to examine thestories of the three published books in terms of structure and the meand will provide detailed information about theauthor's life.