Üniversite öğrenci topluluklarında karizmatik liderliğin öğrenci motivasyonuna etkisi: 'Bir vakıf üniversitesi örneği'
The impact of charismatic leadership on student motivation in university student communities: 'A study of a foundation university'
- Tez No: 525822
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Lider, izleyenleri, astları ve üyelerini yer aldığı konumdan olması gereken konuma getirebilen, onlara cesaret ve güven sağlayabilen, sorumluluk duygusunu aşılayabilen ve onları harekete geçiren kişidir. Liderlik ise, kişileri belli bir gaye etrafında bir araya getirdiği ve bu gayeleri yapabilmek amacıyla kitlelerin sözlü veya davranışları yolu ile kontrol edebileceği, eğitim, bilgi ve becerilerinin tamamından meydana gelen bir süreçtir. Kişiler, büyük ve farklı değişimlerin yaşandığı, kaos, kargaşa ve kriz gibi ortamların hüküm sürdüğü, belirsizliğin yaygın olduğu zamanlarda kendilerine yol-yöntem gösterebilecek lider arayışına girmişlerdir. Olumsuzlukların yaşandığı bu gibi dönemlerde aranan liderlik türünün de karizmatik liderlik olduğu söylenebilir. Karizmatik liderler, kitlelerin başında ve toplumları etkileme gücüne sahip oldukları için örgütsel yapıdaki en önemli etkendirler. Günümüzde yaşanan hızlı değişimlerde, örgüt üyelerinin motivasyonunun sağlanmasında karizmatik liderlerin büyük etkisi bulunmaktadır. Karizmatik liderliğin bu çalışmada ele alınmasının nedeni de bu kavramın günümüzde oldukça popüler olması ve araştırmalara konu olmasıdır. Liderlik kavramının işletmelerde, özel kurumlarda ve okullarda kullanılıyor olması ve her geçen gün daha önemli bir kavram haline geldiğinin işaretidir. Bu çalışmanın ilk bölümünde karizmatik liderlik ele alınırken; tanımı, ortaya çıkışı, özellikleri, olumlu ve olumsuz yönlerine yer verilmiştir. Ayrıca karizmatik liderlik teorileri ayrı ayrı işlenerek, değerlendirmeleri yapılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise motivasyon kavramı, tarihsel gelişimi ve motivasyonu etkileyen kişisel etkenlerden bahsedilmiştir. Bununla birlikte motivasyon teorileri irdelenerek bir sonraki bölüme geçilmiştir. Son olarak, konu ile ilgili durum tespiti gerçekleştirmeye odaklı tanımlayıcı bir araştırmaya yer verilmiştir. Çalışmada üniversite öğrenci topluluklarında yer alan öğrenciler ve liderleri incelenmiştir. Üniversite ve öğrenci topluluklarının seçilmesinin nedeni daha önce bu alanda bir araştırma gerçekleştirilmemiş olmasıdır. Bu durum ise bu araştırmanın önemi açısından farkındalık yaratmaktadır. Araştırmaya yönelik hipotezler test edilerek çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Daha sonra araştırmacı ve uygulayıcılara öneriler sunularak araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The leader is the person who can bring the audience, subordinates and members into the necessary position from where they are, give them courage and confidence, pass on the sense of responsibility and act them on. Leadership is a process that brings people together around a particular purpose and controls masses by verbal or behavioural acts in order to accomplish this purpose, and compromises the whole of education, knowledge and skills. People have searched for a leader who can lead them the ways and methods when great and different changes are experienced, chaos, turmoil, and crisis are prevailed, and vagueness is prevalent. It can be said that the leadership style that is sought in such periods when the negativities are experienced is the charismatic leadership. Charismatic leaders are the most important influences on the organizational structure, as they have the power to influence societies. In today's rapid changes, there is a great influence of charismatic leaders in the motivation of the members of the organization. The reason why the charismatic leadership is dealt with in this study is that this concept is very popular nowadays and it is the subject of many researches. It is an indication that the concept of leadership is being used in businesses, private institutions and schools and has become a more important concept day by day. In the first part of this study, while charismatic leadership is addressed; definition, emergence, characteristics, positive and negative aspects of it is mentioned. In addition, charismatic leadership theories are discussed separately and evaluated. In the second part of the research, the concept of motivation, its historical development and personal factors affecting the concept of motivation are mentioned. In addition to this, motivation theories are examined. Finally, a descriptive research focused on realizing the relevant case-finding was included. In the research, students and leaders in college student communities were studied. The reason for the selection of universities and student communities is that no research has been conducted in this area before. This creates awareness in terms of the importance of this research. Hypotheses of the research were tested, and the results were included. The research was completed by presenting suggestions to the researchers and practitioners.