Hilâlî dîvânı (Metin- çeviri- tahlil)
Hilâlî dîvâni (Text- translation- analysis)
  1. Tez No: 525825
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ONAT ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Hilâlî Dîvânı (Metin- Çeviri- Tahlil) adlı bu çalışmada, hakkında daha önce çalışma yapılmamış Halvetî tarîkatına mensup Giritli Hilâlî'nin eseri incelenmiştir. 19. yüzyıl şairi olduğu ve o dönem Osmanlı toprakları içinde yer alan Girit adasında yaşadığı dîvân içerisinde yer alan şiirlerdeki tarihlerden anlaşılan şairin dîvânı titizlikle incelenerek eserin transkripsiyonlu metni ortaya konulmuştur. Şâirin hayatına ve sanatına dair tezkîre ve şiir mecmualarında hiçbir bilgi yer almamaktadır. Bununla birlikte aynı mahlası kullanan şairlerin dîvânları üzerine çalışmalar yapılmıştır. Fakat bizim üzerinde çalıştığımız Hilâlî Dîvânı bunların hepsinden farklı bir eserdir. Şairin Halvetî tarîkatına mensup olduğu ve dinî terimleri sıkça kullandığı görülmüştür. Bunun yanında şairin hayal dünyasını tespit etmek amacıyla eser baştan sona dikkatle incelenerek tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hilâlî Dîvânı (text- translation – analysis) named, in this study, the work of Cetan Hilâlî belonging to the Halvetî sect, which had not been studied before, has been examined. It is understood from the dates in the poems in Dîvân that he was the 19th century poet and lived in Crete of the Ottoman lands at the time and the transcriptional text of the work was revealed carefully by examining the poet's divan. There is no information about the poet's life and art on the collection of biographies and poetry corpus. However studies has been done on the divans of the poets who use the same pen name. But the Hilâlî Dîvân that we work on is a different work than all of them. It is seen that the poet belongs to the Halvetî sect and uses religious terms frequently. Besides in order to determine the imiginary world of the poet, the work has been carefully analyzed by examining from the beginning to the end.