Kadın yoksulluğunu azaltmada mikro kredi uygulamaları: Bartın ili örneği
Microloan applications for reduction of poverty women: Instance of Bartın province
  1. Tez No: 525826
  2. Yazar: EMİNE ÇEKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yoksulluk, en genel anlamda insanların asgari yaşam düzeylerini devam ettirebilmeleri için gıda, giyim ve barınma gibi temel gereksinimlerini karşılayamaması durumudur. Kadın yoksulluğu ise, yoksul kadın sayısının yoksul erkek sayısından fazla olması ve erkeklere oranla kadınların yoksulluğu daha şiddetli yaşamaları ayrıca hane reisi kadın olan yoksul aile sayısının artması ile açıklanmaktadır. Toplumdaki cinsiyet eşitsizliği, kadının hane içindeki konumu, düşük eğitim düzeyi ve düşük ücretlerde çalışma gibi sebeplerin kadınların yoksulluk riskini, daha da arttırdığı bilinmektedir. Kadınların yoksulluk risklerini azaltmak ya da kadın yoksulluğunu gidermek için tüm dünyada birçok çözüm yolları üretilmiştir. Bu çözüm yollarından biri de mikro kredi sistemidir. Mikro kredi, toplumdaki en yoksul kesime (özellikle kadınlara), kendilerini yoksulluktan kurtarmaları ya da kendi işlerini kurmaları için verilen bir başlangıç sermayesidir. Bu çalışmanın amacı, Bartın ilinde kadın yoksulluğunu azaltmada mikro kredinin etkinliğini belirlemektir. Bartın'da mikro kredi uygulaması, Bartın İl Özel İdaresi tarafından yürütülmektedir. Çalışma yöntemi olarak, mikro kredi kullanan kadınlar ile yüz yüze anket uygulaması yapılarak veriler elde edilmesi tercih edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programına aktarılarak, değişkenler ve değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiki testlere tabi tutulmuş, sonuçlar aşağıda aktarılmıştır. Çalışma sonucunda, Bartın'da mikro krediden yararlanan kadınların, bu uygulamadan genel olarak memnun oldukları, krediden elde ettikleri geliri temel ihtiyaçları yanında mevcut işlerini geliştirmekte ve aile geçimini kolaylaştırmakta kullandıkları görülmüştür. Elde edilen bulgularla mikro kredi uygulamasının Bartın ölçeğinde yoksullukla mücadelede etkin bir uygulama olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the most general sense, poverty refers to the situation of being unable to meet the basic needs such as food, clothing and accommodation which are required to maintain the minimum standard of living. Poverty women can be explained as follows: the number of poor women is higher than the number of poor men; the women experience poverty more severely than men do and the number of poor families whose household head woman increases gradually. It is known that the reasons such as gender inequality in society, status of women in household, low educational level and working based on low wages raise the risk of poverty women further. Numerous solutions are found all over the world to decrease the risk of poverty women or to overcome the poverty women. One of these solutions is microloan system. Microloan is the initial capital granted to the poorest segment of society (especially to women) with the aim of helping them get rid of poverty or setting up their own business. The purpose of this study is to determine the effectiveness of microloan in reduction of poverty among women in Bartın province. The microloan application in Bartın is performed by Bartın Special Provincial Administration. As a method of study, it was preferred to obtain data by using face-to-face questionnaire with women using micro-credits. The data obtained were transferred to SPSS program and the relationships between variables and variables were subjected to statistical tests and the results were explained below. In consequence of the study, it was seen that the women who were provided microloan in Bartın were generally satisfied with this application and that they used the income attained from the loan to develop their current works and facilitate the living of their households as well as meeting their basic needs. It was concluded based on the findings obtained that the microloan application is an effective practice in Bartın for fighting poverty.