İnşaat sözleşmelerinde süre uzatımı ve FIDIC sözleşmelerindeki görünümü
Extension of time in construction contracts and its appearance in FIDIC contracts
  1. Tez No: 525830
  2. Yazar: NURAN TUĞÇE BİLGETEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Çalışmamız ilk aşamada süre uzatımı kavramının tespitini ve Türk hukukunda hukuki bir dayanağı bulunup bulunmadığını ve hukuki niteliğini tespit etmeyi amaçlamıştır. Bu konular çalışmamızın I. bölümünde incelenmiştir. Bu bulunduğu takdirde, süre uzatımına hangi koşullar altında hak kazanılacağı ve bu hususun kim tarafından ne zaman değerlendirilmesi gerektiği konuları ise II. bölümü oluşturmaktadır. Bu bölümdeki değerlendirmeler taraflar arasında süre uzatımına ilişkin bir sözleşmesel düzenleme olmaması ihtimalini göz önünde tutularak yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca dünyadaki inşaat uygulamasının konulara yaklaşımlarının Türk hukukuna ne derece uygulanabileceği incelenmektedir. Bu değerlendirmelerimizin merkezinde Society of Construction Law'a ait Gecikme ve Aksama Protokolü ve Association for the Advancement of Cost Engineering International'a ait 29R-03 sayılı İş Programların Hukuki Analizi için Uygulama Tavsiyesi bulunmaktadır. III. bölümde ise sözleşmesel bir düzenleme olması ihtimali FIDIC Sözleşmeleri özelinde incelenmiştir. Bu noktada hangi hallerde hangi şartlar altında süre uzatımına hak kazanılacağı konuları incelenmiştir. Ayrıca FIDIC Sözleşmelerinin süre uzatımına ilişkin uyuşmazlık çıkmadan önce ve çıktıktan sonra öngördüğü usuller, taraflar açısından ciddi bir öngörülebilirlik yarattığı gibi maddi gerçekliğe ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine, firstly, the notion of extension of time, whether it has a legal basis under Turkish law and its legal nature. These topics have been explained under Section I of this thesis. Once these have been established, the second chapter deals with questions of under which circumstances one would be entitled to an extension of time, as well as when and by whom such an evaluation will be made. Asssesments under this chapter have been made presupposing that the parties do not have an agreement regarding the extension of time. This chapter also analyses to which extent the approach of the international construction practice can be applied to Turkish law. Within the core of our analysis rests the Society of Construction Law's Delay & Disruption Protocol and Association for the Advancement of Cost Engineering International's the Recommended Practice no. 29R-03 Forensic Schedule Analysis. Section III of this study examines the presumption that there is an agreement between the parties, specific to FIDIC Contracts. The chapter deals with the circumstances and conditions under which one would be entitled to an extension of time. The procedures provided under the FIDIC Agreements for both pre-dispute and post-dispute phases, enable a considerable foreseeability for the parties as well as ease at reaching the material facts.