İnşaat sözleşmesinde süre uzatımı
Extension of time in construction contract
  1. Tez No: 593985
  2. Yazar: BERKİYE GİZEM ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnşaat sözleşmeleri, yüklenici müteahhidin bir eser niteliğinde olan bina veya meskeni meydana getirmeyi, iş sahibinin de bu meydana getirilen eser karşılığında bedel ödemeyi taahhüt ettiği sözleşmelerdir. İnşaat sözleşmelerinde süre kavramı önem arz etmektedir. Müteahhit sözleşmede kararlaştırılan süre içerisinde inşaatı teslim etmek zorunda olmakla birlikte iş sahibi de müteahhidin öngörülen süreye uyması için üzerine düşen edimleri yerine getirmelidir. İş sahibinin sözleşmede öngörülen sürede inşaatın teslim edilebilmesi için üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirmemesi veya diğer süre uzatımını haklı kılan sebeplerin somut olayda gerçekleşmesi halinde müteahhide süre uzatımı hakkı tanınmalıdır. Süre uzatımının gerçekleşmesi halinde müteahhit temerrüde düşmeyecek ve uzatılan süre içerisinde edimini ifa edebilecektir. Çalışmamızda genel olarak inşaat sözleşmesi ile bu sözleşmede tarafların hak ve borçları ile sözleşmenin hukuki niteliği açıklanacak olup devamında süre ve teslim kavramına değinilecektir. Bu kapsamda süre uzatımının şartları, süre uzatımına başvurulabilecek haller açıklanmaya çalışılacaktır. Süre uzatımının sonuçları konusuna değinildikten sonra uygulamada ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede kullanılan FIDIC Uluslararası İnşaat Sözleşmelerine genel çerçevede değinilecek olup FIDIC Kırmızı Kitap kapsamındaki sözleşmelerde süre uzatımı ve uyuşmazlık çözüm yolları bu kapsamda incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In construction contracts, the contractor undertakes to build a building or residence, which bears the quality of a work of art, and the employer undertakes to pay compensation for this work. The concept of time period is important in construction contracts. Just as contractors are obliged to deliver the construction project within the time period specified in the contract, employers must also fulfil their own obligations in order for the contractors to comply with the projected time period. In the event that an employer fails to fulfil their obligations in order for the construction to be completed within the time period specified in the contract, or other reasons emerge justifying an extension of time, the contractor should be granted the right of time extension. Granting a time extension will allow the contractor to avoid falling into default, and fulfil their obligations within the extended time period. This study will describe construction contracts, the rights and obligations of the parties and the legal nature of such contracts in general, and then discuss the concepts of time period and project delivery. In this context, we will try to explain the terms and conditions of a time extension, and the cases that would justify granting one. After discussing the consequences of time extensions, we will discuss the FIDIC International Construction Contracts used in many countries including Turkey within the general framework, and in this context, examine the time extension and dispute resolution methods in contracts under the FIDIC Red Book.