Çocukluk çağında 1992 ve 2015 jones kriterlerine göre akut romatizmal ateş'in değişen yüzü ile klinik sonuçlarımız
Clinical results in changing face ofchildhood acute rheuomatic feveraccording to 1992 and 2015 jones criteria
  1. Tez No: 525868
  2. Yazar: BEGÜM YAVRUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE ESİN KİBAR GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Çocuklar ve genç yetişkinlerde edinsel kalp hastalıklarının önde gelen nedenlerinden biri olan Akut romatizmal ateş (ARA)'de romatizmal kapak tutulumunda (RKH) erken dönemde ekokardiyografi (EKO) kullanımı ile subklinik kardit sıklığında artma saptanmıştır. Bu çalışmada kliniğimizde ARA/RKH tanısı ile izlenen hastaların demogra¬fik ve klinik bulguları, EKO tekniğinin tanıdaki önemini, tedaviye yanıtları ve prognozlarının değerlendi¬rilmesi amaçlandı. Yöntemler: Ocak 2010-Aralık 2017 tarihleri arasında Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde klinik bakı ve EKO yapılan, Jones ölçütleri ile (1992,2003 ve 2015) ARA tanısı konulan 6-17 yaş arası (ortalama 11,7±2,3 yaş, K/E oranı:1,2) 160 hasta geriye dönük değerlendirildi. İstatistiksel analiz: SPSS Statistics 22.0 for Windows Evaluation Version programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In Acute Rheumatic Fever (ARF), one of the leading causes of acquired heart disease in children and young adults, the incidence of subclinical carditis increased with early use of echocardiography (ECHO) in rheumatic valve involvement. In this study, we aimed to evaluate the demographic and clinical findings of the patients who were followed up with the diagnosis of ARF / Rheumatic Heart Disease(RHD), and the importance of ECO technique in the diagnosis, their response to treatment and their prognosis. Material and Methods: The clinical examination and echocardiography of 160 patients were evaluated retrospectively. Evaluation was performed at the Pediatric Cardiology Clinic to patients between 6-17 years of age (mean age: 11.7 ± 2.3 years, Woman/Man ratio:1.2) with Jones criteria (1992, 2015 and 2015)between January 2010 and December 2017.Statistical analysis: SPSS Statistics 22.0 for Windows Evaluation Version program was used.