Kalkaneus kırıklarında minimal invaziv cerrahi orta dönem sonuçlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of the mid-term results of minimally invasive surgery in calcaneal fractures
  1. Tez No: 525867
  2. Yazar: NİYAZİ İĞDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç. Bu çalışmada kalkaneus kırıklarında minimal invaziv yaklaşım uygulanan hastaların radyolojik ve klinik sonuçlarının incelenmesi ve bu sonuçların genişletilmiş lateral yaklaşım uygulanan hastaların sonuçları ile karşılaştırılarak, sonuçlar arasındaki benzerlik ve farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında kalkaneus kırığı nedeniyle opere edilmiş 18 yaş ve üstü hasta dosyaları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu hastaların radyolojik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirilerek çalışma gerçekleştirilmiştir. Uygun analizler SPSS 21.0 paket programı ile yapılmış, istatistiksel olarak p değerinin 0,05'in altında olması anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular. Bu çalışmaya 39 minimal invaziv cerrahi, 34 genişletilmiş lateral yaklaşım uygulanan toplam 73 hasta dahil edilmiştir. Ortalama takip süresi 14,47 ± 7,44 (8-36) ay olarak bulunmuştur. Hastaların 60'ı (%82,2) erkek, 13'ü (%17,8) kadın, yaş ortalaması 41,8'dir. Radyolojik olarak ölçülen kalkaneal genişlik(46,8±5,0), yükseklik(44,6±4,6) ve uzunluk(78,4±5,6) restorasyonunun her iki yaklaşımda da normal sınırlarda olduğu görülmüştür. Operasyon sonrası ölçülen Boehler(27,5±8,4) ve Gissane(125,2±10,1) açıları ile her iki yaklaşımda eklem restorasyonunun yeterli miktarda sağlandığı görülmüştür. AOFAS arka ayak skoru minimal invaziv cerrahi uygulanan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazladır (82,5-79,5, p=0,01). Sanders sınıflamasına göre tip 2 kırıkların 7'si (%77,8), tip 3 kırıkların 30'u (%81,1), tip 4 kırıkların 11'i (%40,7) AOFAS skorundan mükemmel / iyi sonuç almıştır.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study was to investigate the radiological and clinical results of patients who underwent minimally invasive approach in the calcaneal fractures, and comparing the results with the results of the patients who underwent the extended lateral approach, and to determine the similarities and differences between the results. Method. The files of patients over 18 years old who had been operated for calcaneal fractures between 1 January 2013 and 31 December 2017 at the Department of Orthopedics and Traumatology, Okmeydani Health Application and Research Center, Health Sciences University were evaluated retrospectively. Radiological and functional results of these patients were evaluated. The appropriate analyzes were performed by SPSS 21.0 package program and it was considered statistically significant if p value was below 0.05. Results. Total of 73 patients; who underwent 39 minimally invasive surgeries and 34 extended lateral approaches were included in this study. The mean follow-up period was 14,47 ± 7,44 (8-36) months. 60 (82.2%) of the patients were male and 13 (17.8%) were female. The mean age was 41.8 years. Radiologically measured calcaneal width (46.8 ± 5.0), height (44.6 ± 4.6) and length (78.4 ± 5.6) restoration were found to be within normal limits in both approaches.. Boehler (27,5 ± 8,4) and Gissane (125,2 ± 10,1) angles were measured after the operation, and joint restoration was found to be sufficient in both approaches.. AOFAS hindfoot score was statistically significantly higher in patients who underwent minimally invasive surgery (82.5-79.5, p = 0.01). According to the Sanders classification, 7 (77.8%) of type 2 fractures, 30 (81.1%) of type 3 fractures, and 11 (40.7%) of type 4 fractures had excellent / good results from the AOFAS score.