Hazır giyim üretiminde kullanılan yan sanayi ürünleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 52589
  2. Yazar: AYŞE ÖZKURT FIÇICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUBA VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bir konfeksiyon ürününün ana girdisini oluşturan kumaş dışındaki, yardımcı malzeme ve aksesuarların tümü yan sanayi ürünleri olarak adlandırılır. Bu ürünler, iplik, fermuar, düğme birleştirici metaryaller, süsleme aksesuarları, vatka ve dolgu maddeleri vb. yardımcı malzemeler olup, her birinin üretimi farklı teknoloji gerektirmektedir. Hazır giyim sektöründe kullanılan yan sanayi ürünleri giysilerin kaliteli ve estetik görünümünün sağlanmasında doğrudan etkilidirler. Türkiye ekonomisi için iç ve dış pazarlarda gerek miktar, gerekse değer olarak önemli paya sahip olan Hazır Giyim Endüstrisi ile tamamlayıcısı olan yan sanayi ürünlerinin hazır giyim üretimi sırasında yan sanayi ürünlerinin temini ve kalitesini ortaya çıkarmayı hedefleyen bu çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, bu araştırmaya neden gerek duyulduğu açıklanmış ve konunun önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, kavramsal çerçeve ve ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın planlanması ve yürütülmesine temel olan metot ve materyal açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Hazır Giyim İşletmelerinde kullanılan yan sanayi ürünlerinin durumunu ortaya koymak amacıyla uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin tartışılması ve değerlendirilmesine yer verilmiş, elde edilen veriler marjinal tablolara dökülerek, gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise, araştırma sonucu elde edilen, işletmelerin kullandıkları yan sanayi ürünlerinin durumu ve sorunları ile ilgili bulgular doğrultusunda bir sonuca varılmış ve Hazır Giyim İşletmelerine bu konularla ilgili bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY All auxiliary materials and accessories exclusive of fabric which constitutes main input of a ready made clothing product are called as side industrial products. These are thread, zip fastener, button joining materials, trimming accessories, pad and fillers, etc. Auxiliary materials, each one has required different production technology. Side industrial products which have been used in the read made clothing sector have direct affect on quality of clothes and their aesthetic appearance. This research which aims to reveal production, supply and quality of Ready Made Clothing Industry and of side industrial products which are complementary thereof, which have significant share for the Turkish Economy in domestic market and in foreign markets in terms of both quantity and value consists of 5 sections: In the first section of the research the reason why this research has been made has been described and the importance of the matter has been emphasized. In the second section conceptual framework and related researches have been included. In the third section, method and material which constituted basis for planning and administration of the research have been tried to be explained. In the fourth section of the study data and information obtained as the result of questionnaire implemented in order to determine situation of side industrial products used in the ready made clothing establishments have been discussed and evaluated, and data thus obtained have been broken down in tables and necessary statistical analyses have been carried out. In the final section of the research however a conclusion has been reached according to findings related with problems and situation of side industrial products used by enterprises, obtained as the result of research and some proposals in connection with these subjects have been served to Ready Made Clothing Enterprises.