Halkla ilişkilerde diyalogsal iletişim: Yeni medya üzerinden bir değerlendirme
Dialogic communication in public relations: An evaluation through new media
- Tez No: 525901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Yeni medyanın etkisi, hayatın her alanında kendini göstermektedir. Zaman ve mekan ayrımı olmaksızın, anında ve çift yönlü simetrik iletişime imkan tanıyan yapısı ile sosyal medya halkla ilişkilerde diyalog ve çift yönlü simetrik iletişimin olanaklarını sağlamaktadır. Literatürde, geleneksel medya ve halkla ilişkiler iş birliği içerisinde tek yönlü ve asimetrik şekilde yürütülen kurum ve paydaşları arasındaki ilişkilerin, yeni medya ile birlikte diyalogsal bir zemine taşınabileceğine ilişkin görüşler yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, diyalogsal halkla ilişkilerin boyutlarının, özellikle sosyal medya platformlarında ne derece karşılandığına ilişkin genel bir değerlendirme ortaya koymaktır. Derinlemesine görüşmeler yoluyla, sosyal medya kullanıcılarının kurum ile ilişkilerinde, diyalogsal iletişim algıları ve deneyimleri değerlendirilmiş, ardından görüşmeler sırasında öne çıkan kurumların resmi Twitter hesapları, diyalogsal prensipler açısından nicel içerik analizi ile ölçülmüştür. Her iki araştırmadan elde edilen bulgular, kurumların diyalogsal halkla ilişkilerden beklenilen düzeyde yararlanmadığını ortaya koymaktadır. Sosyal medya platformlarının çift yönlü ve diyalogsal iletişime imkan tanıyan yapısına karşın kurumların bu alanları, ağırlıklı olarak geleneksel medyanın yapısına uygun tek yönlü, asimetrik yöntemler ile yönettikleri görülmüştür. Halkla ilişkilerin daha etik bir alana taşınması ve ideal yönde gelişimini sürdürebilmesi için örgüt ve kamuları arasındaki diyalogsal iletişimin geliştirilmesine yönelik araştırmaların devam etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of the new media is reflected in every aspect of life. With its structure that allows instant and two way symmetrical communication without any distinction between time and space, social media provides the opportunities of dialogue and two way symmetrical communication in public relations. In the literature, there are opinions that the relations between organization and its stakeholders, which are carried out in one way and asymmetrical way in the cooperation of traditional media and public relations, can be carried to a dialogue ground with the new media. The aim of this study is to provide a general assessment of the extent to which the dimensions of the dialogic public relations are met, especially on social media platforms. Through in-depth interviews, social media users' perceptions and experiences of dialogue were evaluated in their relations with the organizations then the official Twitter accounts of the prominent organizations during the interviews were measured by quantitative content analysis in terms of dialogue principles. Findings from both studies show that organizations do not benefit from dialogue-based public relations. In spite of the fact that social media platforms allow for two way and dialogic communication, it has been observed that the organizations mostly manage these areas with one-way, asymmetric methods appropriate to the structure of traditional media. More reserach focusing on the development of organization-public relationships is needed in order to make public relations practices more ethical and to maintain its ideal direction, researches should be continued to improve the dialogic communication between the organizations and its public.