Diyalojik halkla ilişkiler bağlamında dijital medyanın kullanımı: Bir örnek olay çalışması
Use of digital media in the context of dialogical public relations: A case study
  1. Tez No: 823870
  2. Yazar: ÖZLEM MÜTEVELLİOĞLU BEKKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Gelişen iletişim teknolojileri, kurum ve hedef kitleleri arasında karşılıklı fayda, anlayış ve ilişki geliştirmeyi sağlayan bir yöne doğru evrilen günümüz halkla ilişkiler anlayışı açısından yeni bir araç ve ortam oluşturmaktadır. Doğrudan haberleşmeye, simetrik iletişime ve etkileşime izin veren yapısıyla dijital medya ortamları, diyalojik iletişimin halkla ilişkiler uygulamalarına uyarlanmasını sağlamıştır. Tüm örgütlü yapılar gibi sivil toplum kuruluşları da (STK) kurumsal ve toplumsal hedeflere ulaşabilmek amacıyla halkla ilişkiler faaliyetleri yürütmekte ve bu alanda yaşanan dönüşümlerden etkilenmektedir. Genelde sınırlı kaynaklara sahip olan sivil toplum kuruluşları için, geniş bir toplumsal alana hitap etme, kamuoyuyla iletişim kurma vd. amaçlarına yönelik olarak halkla ilişkiler faaliyetlerini en etkin biçimde gerçekleştirmek temel öneme sahiptir. İnternet teknolojilerinin sunduğu altyapı, web sayfaları, sosyal medya ortamları, sivil toplum kuruluşlarına sahip oldukları sınırlı imkânlara karşın kuruluş amaçlarına önemli katkılar sunacak potansiyel alan oluşturmaktadır. Tez çalışmasında, eğitim odaklı sivil toplum kuruluşu olan ÇYDD' nin sosyal medya hesaplarını diyalojik iletişim prensipleri açısından nasıl kullandığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Derneğin kurumsal web sayfası, sosyal medya hesapları (Facebook, Twitter, Instagram) 6 aylık (Mayıs- Ekim 2021) zaman sürecinde Kent ve Taylor tarafından ortaya konan ilkeler üzerinden içerik analizi tekniğiyle incelenmiş, analiz sonuçları dernek yetkileri ile yapılan görüşmelerle de desteklenmiştir. Araştırmanın bulguları kurumsal web sayfasının ve sosyal medya hesaplarının teknik küme (bilginin kullanışlılığı, ziyaretçilerin elde tutulması, arayüz kullanım kolaylığı) olarak belirtilen ilkeleri diyalojik kümeye (diyalojik döngü ve yeniden ziyaretin sağlanması ilkesi) oranla daha yüksek düzeyde karşıladığını göstermektedir. İçerik analizi sonuçları, yapılan görüşme detaylarıyla beraber değerlendirildiğinde sınırlı kaynaklarla iş ve hizmet üreten gönüllü yapılanmalar olan sivil toplum kuruluşlarının, yeterli istihdam, çalışma süreleri, bütçe gibi etkenler sebebiyle sosyal medyanın diyalojik kapasitesini etkin ve etkili kullanılamadığı sonucuna varılmıştır. Görüşmeler neticesinde derneğin diyaloğa önem verdiği, diyalog geliştirmeye niyetli olduğu ancak belirtilen sınırlı kaynaklar sebebiyle sosyal medyanın diyalog esaslı kullanımını gerçekleştiremediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing communication technology creates a new tool and environment for understanding today's public relations, which has evolved in a direction that provides mutual benefit, understanding and relationship development between the institution and its target audiences. With its structure that allows direct communication, symmetrical communication and interaction, digital media environments have enabled dialogic communication to be adapted to public relations applications. Like all organized structures, non-governmental organizations (NGOs) also carry out public relations activities to achieve institutional and social goals and are affected by the transformations in this field. It is necessary to address a wide social area, communicate with the public, etc. for non-governmental organizations, which generally have limited resources. It is of fundamental importance to carry out public relations activities in the most effective way for their purposes. The infrastructure, web pages, social media environments offered by internet technologies constitute a potential area that will make significant contributions to the aims of non-governmental organizations despite the limited opportunities they have. This dissertation aims to reveal how an education-oriented non-governmental organization Association for Supporting Contemporary Life (ÇYDD) uses its social media accounts in terms of dialogic communication principles. The association's web page and social media accounts (Facebook, Twitter, Instagram) have been examined through content analysis technique based on the principles set forth by Kent and Taylor over a period of 6 months (May-October 2021), and the results of the analysis are supported by the interviews with the authorities of the association. The findings of the research show that the corporate web page and social media accounts meet the principles of the technical cluster (usefulness of information, retention of visitors, ease of use of the interface) at a higher level than the dialogical cluster (the principle of dialogical loop and revisit). When the content analysis results are evaluated together with the interview details, it is put forward that non-governmental organizations, which are voluntary organizations that produce business and service with limited resources, cannot use the dialogic capacity of social media effectively due to factors such as sufficient employment, working hours and budget. It is concluded that the association attaches importance to dialogue and has inclinations towards developing dialogues but cannot realize the dialog-based use of social media due to the limited resources mentioned above.