Vladislav Blazhevich'in No. 2, No. 5 numaralı trombon konçertolarının form analizi ve icra yönünden incelenmesi
Vladislav Blazhevich's No. 2, No. 5 trombone concertos form analysis and performance evaluation
  1. Tez No: 525903
  2. Yazar: AHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, çağdaş dönem müzik anlayışı, Vladislav Blazhevich'in hayatı, bestecinin müzikal yazım biçimi ve eserlerinin incelenmesi kapsamında, trombon icracılarının teknik, müzikal yeterlilikleri ile birlikte çalma ve orkestra kariyer gelişimine Vladislav Blazhevich tarafından yazılan trombon repertuarının katkısını sağlamaktır. Bu bağlamda, Vladislav Blazhevich'in önemli eserlerinden No. 2, No. 5 Trombon Konçertolarının form ve icra yönünden incelenmesinin, trombon icracılarının repertuarlarına büyük ölçüde katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada tarama modeli kullanılmış olup, çağdaş dönem bestecisi olan Vladislav Blazhevich'in önemli eserlerinden No. 2, No. 5 Trombon Konçertoları yapısal özellikleri bakımından incelenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, trombonun tarihsel süreci, konçerto formu, çağdaş dönem konçerto özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölümde Vladislav Blazhevich'in hayatı, yazım stili ve müziğindeki karakteristik özellikleri, konçertolarının özelikleri ve eserleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise No. 2, No. 5 Trombon Konçertolarının form analizi ve icra yönünden incelenmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research are contemporary period's music perception and providing the contribution of the trombone repertory writtten by Vladislav Blazhevich to the performer's cooperation and orkestra carrier improvement with their musical technics and proficiency, within Vladislav Blazhevich's life, his musical notation form and examining his works. In this sense, it is thought that in terms of form and performance, the examining Vladislav Blazhevich's major Works No. 2, No. 5 Trombone Concertos will contribute to the trombone performers reporty susbstantially. In this research, scanning model is used and also the structural features of contemporary period's composer Vladislav Blazhevich's major works, No. 2, No. 5 Trombone Concertos are examined. At first part of this research, trombone's historicial process, form of concerto, contemporary period's concerto features are mentioned. At second part, Vladislav Blazhevich's life, his notation form and characteristic features of his music, features his concertos and his works mentioned. At the third part, form analysis of No. 2, No. 5 Trombone Concertos and their eaxamination in terms of performance are taken.