Russian compatriots as an actor of the Russian policy in Central Asia
Orta Asya'daki Rus politikasının bir aktörü olarak Rus yurttaşları
- Tez No: 821349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VLADİSLAV GEORGİEVİCH SOBOLEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Saint-Petersburg State University (Sankt-Peterburgskij Gosudarstvennyj Universitet)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, Orta Asya'da yaşayan Rus vatandaşlarının, Rus dış politikasında ne derece bir aktör olarak belirlenebileceği üzerine odaklanmaktadır. Çalışmada, Rusya dışında yaşayan Rus vatandaşlarının belirlenmesi ve tanımlanması konusu bir konsept üzerinden analiz edilmektedir. Sovyetler Birliği döneminden 2000'li yıllara kadar, Orta Asya'daki Rus nüfusun azaldığı gözlemlenirken, bu nüfusun hangi alanlarda ve ne şekilde Rus dış politikasının bir bir önceliği haline geldiği sorgulanmaktadır. Özellikle, tarihi bir süreç olarak, tüm dış politika yönlerinin birbirine bağlı olan önemini anlamak için bölgesel ve uluslararası gelişmeler üzerinde ana kırılma noktalarını göstermek suretiyle, ikili ve çok taraflı düzeyde dış politika kavramlarını ve bunların Orta Asya'da uygulamaları konusunda resmi devlet belgelerini kullanarak Rus Dış Politika yaklaşımları bu çalışmada incelenecektir. Bu, özellikle Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Orta Asya'daki Rus nüfusa yönelik Rus Dış Politikası yaklaşımlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Böylece, belirli bir alanda Rusya'nın, bölgedeki Rus vatandaşlarına yönelik politikasının başarılı veya başarısız yönlerini karşılaştırma fırsatı verilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to what extent the Russian compatriots determine Russian Foreign Policy as an actor towards Central Asia since the collapse of the Soviet Union. It analyses that the defining and determining issue of the Russian compatriot abroad as a concept. It demonstrates their decreasing population trends in Central Asia from the Soviet times to the 2000s, and how and in which area the compatriots have become a priority for Russian foreign policy agenda. In particular, I will examine the Russian Foreign Policy approaches as a historical process by using the official governmental documents of the foreign policy concepts and their implementations in Central Asia in bilateral and multilateral levels by illustrating the main breaking points on regional and international developments for understanding the significance that all foreign policy aspects depend on each other. It will allow the better understanding of particularly approaches Russian Foreign Policy towards the compatriots in Central Asia after the demise of the Soviet Union. In this way, it will give an opportunity in which particular area Russian compatriots policy have been achieved or failed.