Vladislav Surkov'un egemen demokrasi anlayışı ve Rus dış politikasına etkisi
Vladislav Surkov's concept of sovereing democracy and it's effect on Russian foreing policy
  1. Tez No: 596229
  2. Yazar: İSMAİL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Egemen Demokrasi, Putin dönemi Rusya'sında ortaya atılmış olsa da ilkeleri bakımından knezliklerden başlayarak günümüze kadar gelen Rus siyasi kültürünün bir tezahürünü yansıtmaktadır. Vladislav Surkov'un teorik altyapısını oluşturduğu Egemen Demokrasi, evrensel demokrasi anlayışını reddetmekle birlikte, merkezileştirilmiş ve kişiselleştirilmiş siyasal yapı içinde egemenliğin demokrasiden önceliğini, kolektif demokrasinin bireysel demokrasinden üstünlüğünü ifade etmektedir. Bu bağlamda iç politikada Egemen Demokrasi ile birlikte Rusya Federasyonu, üst düzey bir denetleme sistemine-siyasal kültüründe görüldüğü gibi-geçiş yapmıştır. İç politikada kurduğu denetleme düzeneği sayesinde son on yıllarda sıklıkla görülen dış destekli iç ayaklanmaları ve kamuoyu etkilemeleri engellemiş ve Kırım üzerinde aktif rol oynamıştır. Şüphesiz ki Rusya'nın Kırım üzerindeki aktif politikaları tek bir sebeple açıklanamaz. Söz gelimi Ukrayna'nın Rusya karşısındaki kapasitesi, uluslararası konjonktür bağlamında NATO'nun ve AB'nin tavrı da belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Fakat araştırmanın sınırlılıkları dahilinde değildir. Akademik araştırma çerçevesinde bu çalışma iki yönlü bir süreçten oluşmaktadır: Birincisi siyasal kültür bağlamında egemen demokrasi fikrinin ne anlama geldiği ve Rusya'daki köklerini değerlendirerek Putin iktidarıyla birlikte politik anlamları kapsamında pratikteki sonuçlarını analiz etmek, ikincisi ise pratikteki egemen demokrasinin Kırım özelinde dış politikaya etkisini incelemek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sovereign Democracy reflects a manifestation of Russian political culture, which has been put forward in Russia in the Putin era, but from the point of view of its principles. While Sovereign Democracy, which Vladislav Surkov constitutes the theoretical infrastructure, rejects the concept of universal democracy, it expresses the priority of sovereignty over democracy within the centralized and personalized political structure and the superiority of collective democracy over individual democracy. In this context, together with the Sovereign Democracy in the internal politics, the Russian Federation has made the transition to a high level of control system, as seen in its political culture. It has played an active role in the Crimea, which has prevented external uprisings and public influences that have been seen frequently in the last decade thanks to the control mechanism it has established in domestic politics. Undoubtedly, Russia's active policies on the Crimea cannot be explained for one reason. For example, the capacity of Ukraine against Russia and the attitude of NATO and the EU in the context of the international conjuncture are among the determining factors. Within the framework of academic research, this study consists of a two-way process. The first is to evaluate the meaning of the idea of sovereign democracy in the context of political culture and to analyze the results of the practice of sovereign democracy in practice within the context of its political meanings with Putin's power by evaluating its roots in Russia and the second is to examine the impact of sovereign democracy in practice on foreign policy in the Crimea.