İnsan kaynakları geliştirme ikliminin, çalışanların işe adanmışlıklarına etkisinde örgüte bağlılığın rolü ve bir araştırma
A research on the effect of human resource development climate on work engagement and the role of organizational commitment
- Tez No: 525927
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
İşletmelerin rekabet üstünlükleri ve sürdürülebilirliklerinin temeli, sahip oldukları insan kaynağına bağlıdır. Bu nedenle işletmeler, çalışanlarında davranış değişikliği oluşturarak ilerleme kaydedebilmek adına insan kaynakları geliştirme uygulamalarına yönelmektedirler. İnsan kaynakları geliştirme uygulamalarından, hedeflenen sonuçların alınabilmesi için örgütte buna uygun insan kaynakları geliştirme ikliminin oluşturulması gerekmektedir. İnsan kaynakları geliştirme iklimi, çalışanların örgütteki geliştirme ortamına ilişkin algılarını ifade etmektedir. Olumlu insan kaynakları geliştirme iklimi; örgütün üst yönetim kademesi ve hat yöneticilerinin, insan kaynakları geliştirmeye önem ve destek verdikleri, örgütte gelişime yönelik kültürel değerlerin yaygın olduğu ve insan kaynakları geliştirme mekanizmalarının etkili bir biçimde uygulandığı örgüt ortamını yansıtmaktadır. İnsan kaynakları geliştirme iklimine yönelik güncel çalışmaların odağında, kavramın çalışan tutum ve davranışlarıyla olan ilişkisi yer almaktadır. Bu tez çalışmasında; insan kaynakları geliştirme ikliminin, işe adanmışlığa etkisinde örgüte bağlılığın aracı rolü ele alınmıştır. Örgüte bağlılığın; insan kaynakları geliştirme ikliminin, işe adanmışlığa etkisinde aracı rolünün söz konusu olup olmadığının belirlenmesi amacıyla İstanbul'da bankacılık-finans ve sigortacılık, eğitim ve sağlık sektörlerinde çalışan 500 kişilik bir örneklem üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler üzerinde, Baron ve Kenny'nin önerdiği aracı etki analiz yöntemi izlenerek tekli ve çoklu regresyon analizleri gerçekleştirilmiş bunun yanı sıra Sobel testinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda; insan kaynakları geliştirme ikliminin işe adanmışlık üzerinde etkili olduğu, örgüte bağlılığın bu süreçte kısmi aracı rolü üstlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Competitive advantage and sustainability of businesses basically depend on their human resources. For this reason, businesses are shifting to human resource development practices in order to be able to make progress by creating behavioral changes in their employees. In order for the results to be obtained from the human resources development practices to be taken, it is necessary to create the human resources development climate suitable for the organization. Human resources development climate refers to the perceptions of employees on the development environment of the organization. Positive human resources development climate; the organization reflects the organizational environment in which the top management level and line managers emphasize and support the development of human resources, the cultural values for development in the organization are widespread and the human resources development mechanisms are applied effectively. The focus of current studies on the human resources development climate is the relationship of the concept to employee attitudes and behaviors. This thesis handles; the effects of human resource development climate on the influence of engagement to work on mediator role of organizational commitment. In order to determine it, a research was conducted on a sample of 500 employees in the banking-finance and insurance, education and health sectors in Istanbul. Simple and multiple regression analyzes were carried out by following the instrument effect analysis method proposed by Baron and Kenny on the data obtained in the research, as well as the Sobel test. As a result of the analyzes; it has been determined that the human resources development climate is influential on work engagement and organizational commitments have a partial mediator role on this effect.