Meme kanseri ilişkili lenfödemi olan hastalarda farklı bandajlama yöntemlerinin etkinliğinin tedavi takibinde farklı yöntemler kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of different bandaging methods in patients with breast cancer related lymphedema
  1. Tez No: 525930
  2. Yazar: AYŞEGÜL YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BORMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Üst ekstremite lenfödemi, meme kanseri tedavisinden sonra ortaya çıkan bir komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı, meme kanseri ile ilişkili lenfödemi olan hastalarda, yeni kullanılmaya başlanan 3M Coban 2 bandajı ve konvansiyonel çok tabakalı kısa gerim bandajlarının etkinliğini hacim azalması, ultrasonografik ölçümler, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırarak değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Meme kanseri ile ilişkili lenfödemi olan 60 hasta ile randomize, prospektif tek kör bir çalışma yapıldı. Hastalar kapalı zarf yöntemiyle randomize edilerek Grup 1 ve Grup 2'ye ayrıldı. Grup 1'de hastalara öncelikle cilt bakımı, haftada beş kez manuel lenfatik drenaj (MLD), konvansiyonel çok tabakalı kısa gerim bandajı ve lenfödem egzersizleri 3 hafta uygulandı. Grup 2'deki hastalara cilt bakımı, haftada 2 kez MLD ve 3M-Coban 2 bandajı ve lenfödem egzersizleri 3 hafta uygulandı. Tüm hastalarda volüm, volüm farkı, ultrasonografik ölçümler, yaşam kalitesi ve fonksiyon değerlendirme skorlarındaki değişim tedavi öncesi ve tedavi sonrası ile tedaviden 2 ay sonrasında değerlendirildi. Fonksiyonel değerlendirme Kısa Form Omuz, Kol ve El Sorunları Anketi ile yaşam kalitesi Avrupa Kanser Tedavi ve Araştırma Organizyonu C30 ve BR23 anketleri ve Lenfödem Yaşam Kalitesi-Kol anketi ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların demografik ve klinik özellikleri açısından iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. Tedavilerin sonunda volüm, volüm farkı, ultrasonografik ölçümler, yaşam kalitesi ve fonksiyon değerlendirme skorlarında her iki grupta da anlamlı iyileşmeler izlendi. Sonuç: Sonuç olarak, kompleks dekonjestif terapinin (KDT) bir parçası olarak haftada iki kez 3 hafta süreyle uygulanan 3M Coban 2 sistemi, KDT'nin bir parçası olarak uygulanan konvansiyonel çok tabakalı kısa gerim bandajına benzer şekilde, volüm düzeyini büyük oranda azaltabilir, aynı zamanda özürlülüğü ve bozulmuş yaşam kalitesini iyileştirebilir. Buna ek olarak, 3M Coban 2 bandajı, bandajlıyken hareket kabiliyetindeki rahatlığı, bandajın uygulamasının kolay, rahat ve daha az zaman alıcı uygulama olması ile öne çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
Background and aims: Upper extremity lymphedema is a concerning complication which occurs after treatment for breast cancer. The aim of this study was to evaluate the comparative efficacy of a recently developed 3M Coban 2 system bandaging and conventional multi-layer short-stretch bandaging, in regard to volume reduction, ultrasonograhic measurements, functional status and quality of life (QOL) in patients with breast cancer related lymphedema (BCRL). Methods: A randomized, prospective single-blind study was performed with 60 patients suffering from BCRL. Patients were randomly allocated to Group 1 and Group 2, by the application of closed envelope method. The patients in Group 1 received skin care, manual lymphatic drainage (MLD), traditional multi-layer short-stretch bandaging and lymphedema exercises five times per week for three weeks. Skin care, MLD and 3M-Coban 2 system and lymphedema exercises were applied to the patients in Group 2 two times per week for 3 weeks. For all the patients, differences in volumes, excess volumes, ultrasonographic measurements, QOL and functional assessment scores were evaluated before and after treatment and 2 months after the treatments. Functional status was evaluated by Quick Disability of Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (Q-DASH), whereas quality of life was assessed by the European Organization for Research and Treatment of Cancer C30 and BR23 Questionnaires and and Lymphoedema Quality of Life-Arm Questionnaire. Results: No significant difference was found between the groups according to demographic and clinical properties. There were significant improvements in volumes, excess volumes, ultrasonographic measures, functional scores and QoL scores in both groups, at the end of therapies. Conclusions: In conclusion, 3M-Coban 2 layer bandaging performed as a part of complete decongestive therapy (CDT) twice a week for a period 3 weeks, can greatly reduce the volume as well as improve the disability and impaired QoL, similiar to conventional short-stretch multi-layer bandages. In addition, treatment with the 3M-Coban 2 system enables less-timeconsuming, easy and comfortable application of bandaging with increased mobility of the upper extremity