Şişman hastalarda kan basıncı, sol atriyal ve brakiyal arter fonksiyonları arasındaki ilişki
Relationship between blood pressure, left atrial and brachial arter functions in obese patients
- Tez No: 525960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE ÖZBEN SADIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Obezite, günümüzde kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Obezite, kan basıncı yüksekliği, diyabet ve hiperlipidemi ile ilişkili olup endotel fonksiyonlarını bozarak ateroskleroza yol açabilir. Obezitede atriyal fibrilasyon sıklığı artmış olup bunun sol atriyum fonksiyonlarındaki bozulma veya şişman hastalardaki artmış inflamasyon ve oksidatif stres ile ilişkili olabileceği ileri sürülmüştür. Çalışmamızın amacı, obezitenin kan basıncı, endotel fonksiyonları ve karotis arter intima medya kalınlığı ile sol atriyum hacim ve fazik fonksiyonları üzerine etkisini araştırmaktır. Metod: Çalışmamıza 37 normal kilolu (beden kitle indeksi (BKİ)
Özet (Çeviri)
Background: Obesity is a risk factor for cardiovascular diseases. Obesity is associated with increased blood pressure, diabetes and hyperlipidemia and may impair endothelial functions which initiates atherosclerosis. Atrial fibrillation is prevalent in obesity due to impaired left atrial (LA) function and increased inflammation and oxidative stress in obese patients. The aim of the study was to evaluate the effect of obesity on blood pressure, endothelial function, carotid artery intima media thickness and LA volume and phasic functions. Methods: 49 obese (body mass indeks (BMI)≥30kg/m2), 49 overweight (BMI: 25.0-29.9kg/m2) and 37 normal weight (BMI