Spontn serebral ve servikal arter diseksiyon tanısında lezyon lokalizasyonu , etiyolojik ve demografik inceleme
Spontn serebral ve servikal arter diseksiyon tanısında lezyon lokalizasyonu , etiyolojik ve demografik inceleme
  1. Tez No: 525961
  2. Yazar: LEYLA BABASHOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK MİDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Servikosefalik diseksiyon gençler arasında giderek artan sıklıkta tanısı konulan bir inme nedenidir. Tüm iskemik inme vakalarının %1-2 'ni 50 yaş altı inme vakalarının ise yaklaşık %25 'ni kapsamaktadır. Yeni gelişen tanı yöntemleri mevcut hastalığın daha erkek taranmasına, tanı ve prognozunu olumlu yönden etkilemektedir. Bizim yapmış olduğumuz çalışmamızda ana amaç özellikle genç hastalarda nörolojik semptom ve bulgulara yönelik diseksiyon vakalarını tanımlamak, etiyolojik risk faktörlerini araştırmaki damar tutulum, demografik özelliklerini açığa çıkarmak ve tedavi uygulamasını incelemektir. Mevcut çalışmamızda Eylül 2010 – Eylül 2017 arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji bölümüne başvuran toplam 37 servikokranial diseksiyon hastası retrospektif ve prospektif olarak incelenmiştir. Hesaplamalar hastaların demografik, klinik bulgular, tanı yöntemleri, tedavi seçimleri üzerinde yoğun olmuştur.
Özet (Çeviri)
Cervicocephalic dissection is an increasingly common cause of diagnosed stroke among young people. It involves 1-2% of all ischemic stroke cases and about 25% of stroke cases below 50 years of age. Recently developed diagnostic methods affect the early screening, diagnosis and prognosis of the existing disease positively.The main purpose of our study was to identify the dissection cases for neurological symptoms and signs, to investigate the etiological risk factors, to reveal the vascular involvement and to evaluate the demographic characteristics and treatment practices particularly in young patients in our data bank.In our present study, a total of 37 cervicocranial dissection patients who applied to Marmara University, Pendik Training and Research Hospital, Department of Neurology between September 2010 - September 2017 were examined retrospectively and prospectively. The calculations were focused on demographic, clinical findings, diagnostic methods, treatment choices of patients