Türkiye'deki iş kazaları ve işe bağlı sağlık problemlerini etkileyen faktörler
Factors affecting occupational accidents and work-related health problems in Turkey
  1. Tez No: 525959
  2. Yazar: MİKAİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD SAVE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızda Türkiye'de istihdam edilen çalışanların fiziksel yaralanmalı iş kazası ve işe bağlı sağlık problemi yaşamasını etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2013 yılında uygulanan hanehalkı işgücü anketi modülü içerisinde yer alan“İş Kazaları ve İşe Bağlı Sağlık Problemleri”adlı modülün- anket verilerinden faydalanılmıştır. 15 yaş ve üzeri 49 797 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. İş kazaları ve işe bağlı sağlık sorunlarını etkileyen faktörlerden tek değişkenli analizlerde anlamlı bulunanlar çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Çalışanların %1,4'ünde fiziksel yaralanmalı iş kazası öyküsü mevcutken, son 12 ayda hiç çalışmayanlar çıkarıldığında bu oran %2,1 bulunmuştur. Aktif olarak çalışan ve/veya daha önce herhangi bir işte çalışanların %2'si son 12 ayda işe bağlı sağlık sorunu yaşadığını belirtmiştir. En çok rahatsızlık veren sağlık sorunu ise %58,4 ile kas ve iskelet sistemi sorunlarıdır. İş kazası olasılığını artıran faktörler; erkek cinsiyet, düşük eğitim seviyesi, evli ya da boşanmış olmak, maden sektöründe ya da çok tehlikeli sektörlerde çalışmaktır. Sonuç: Fiziksel yaralanmalı iş kazaları ve işe bağlı sağlık sorunlarını azaltmak için risk gruplarına yönelik alınacak tedbirler ve çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığını etkileyen faktörlerin elimine edilmesi, iş kazalarına bağlı can ve iş gücü kayıplarının önüne geçilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the factors affecting occupational accidents with physical injury and work-related health problems in Turkey. Material methots: The modular questionnaire titled“Occupational Accidents and Work Related Health Problems”included in the household labor force survey module implemented by the Turkish Statistical Institute in 2013 was used. The study population was consisted of 49 797 people aged 15 years old and over Factors affecting occupational accidents and work-related health problems were analyzed by multivariate logistic regression analysis. Results: Occupational accidents were observed in 1.4% of employees and this ratio was 2,1% when employees who did not work during the last 12 months were excluded. Two percent of active or previously employed workers have had work-related health problems in the last 12 months. The most uncomfortable health problem was muscle and skeletal system problems with 58.4%. Factors that increase the likelihood of work were found to be accidents; male sex, low educational level, being married or divorced, working in the mining sector or in very dangerous sectors. Conclusion: Precautions for risk groups to reduce the occupational accidents and work-related health problems, and to eliminate factors that affect employees' physical and mental well-being will help to prevent loss of life and workforce due to occupational accidents.