Türk resim sanatında soyutlama eğilimi ve gelişimi (1928-1947)
- Tez No: 52601
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Genel anlamda soyutlama, doğa biçiminden hareketle birlikte, nesneleri salt biçimlerine geri götürerek doğa ile biçim olarak değil içerik ilgisi olan bir anlatım biçimidir. Bu yaklaşımla soyutlamanın bir süreç olduğu ve insan zih ninde meydana geldiği bilinmektedir. 1908 yılında Worringer Sanat Tarihine yeni bir araştırma mantığı getirir ken,tüm sanat yaratmaları için iki kavram saptamak ister. Naturalist sanat anlayışının karşısına özdeşleyim (Einflühlung,) içtepisini, tüm soyut sanat anla yışlarının karşısmada soyutlama içtepisini uygun bulur. Worringer, soyutlama içtepisini psikolojik bir süreç olarak ele alır ve inceler. XX.yy başlannda bilim ve sanatta soyutlaşma hareketi görülürken, felsefe de de buna uygun olarak fenomenoloji felsefesi ortaya çıkmaktadır. Fenomeno- loji felsefesinin temelinde öz'ü kavramak ve salt biçimlere ulaşmak söz konusu dur. Bu bağlamda soyutlama ile fenomenoloji felsefesi arasındaki benzerlik ilgi çekicidir. Avrupa Resiminde soyutlama eğilimi empresyonizmden başlayarak eks presyonizmi ve kübizm'i de içine alarak özü bulma, öze inme çabalan daha da yoğunlaştırılmıştır. Kübizm, salt biçime ve çizgiye önem vererek geometrik düzeni öngörüyor du. Sanat geometrik elemanların konstrüksiyonu olarak kavranıyor, yapıcılık (konstrüktivizm) bütün plastik sanatları inşa etmek şeklinde bir tek dala indir geniyordu. Kübizm bir taklit sanatı değil, düşünsel bir oluşumdur. Bundan dola yı kübizm, soyutlayıcı sanatın çıkış noktası sayılmaktadır. Kübizm ve kübizme dayalı konstrüksiyon etkili soyutlama eğilimi,“Müsta killer”(1929) ve 'd' grubu (1933) sanatçıları ile Türk Resim sanatına girmiş ve önemli gelişmeler kaydetmiştir. Zeki Kocamemi'nin figürlerinde form; kübik mimari kuruluşta geometrik bir yapı sağlamlığında çözümlenir. Onun resimlerinde figürler, öğürlüklerini kaybetmeden soyutlanır. Ali Çelebi, Kübizm'in inşacı yanı ile Ekspresyonist tarzı kendine göre yo rumlamıştır.11 Cevat Dereli, Kübist etkili geometrik soyutlamalarda bulunmuş, 1950'den sonra çalışmalarında arıtılmış biçimleri ve rengi özgürce kullanmıştır. Refik Epikman, Kübizm ve ondan temellenen konstrüksiyona bağlı portre ve peyzajlar yapmıştır. Yapıtlarında biçim ve çizgi kuruluşuna önem vermiştir. 1960'dan sonra,“Vision”serisi ile soyuta yönelmiştir. Salih URALLI, Kübizm etkisiyle bir dönem geometrik soyutlama yapmış da ha sonra realizme yönelmiştir. Halil DİKMEN, Kübist araştırmalarında hacimlerin çözülmesine, figüratif soyutlamalarında da düz renklerle, yüzeyselliği vermek istedi. 1951'den sonra geometrik soyutlamaya yöneldi. Cemal Tollu da kübist etki; çizgi form ve renk anlayışı olarak ön plana çı kar. Nurullah Berk, Kübizm'in en önemli temsilcisi oldu ve üslubu, Türk yazma motiflerini kullanarak geometrik bir çizgi düzenine ulaştı. Sabri Berkel, 1935 - 1947'de cezanne etkili çalışmalar yaptı. Daha sonra dı şavurumcu bir tutumla kübizm kaynaklı geometrik bir soyutlamayı benimsedi. 1970'lerde Berkel, soyut-geometrik ve soyut-dışavurumcu anlayışın sentezine gitti. Şükriye DİKMEN, 1949 - 1951 yıllannda Leğer atölyesinde çalışmış olma sından dolayı, desenin hakim olduğu çalışmalarında, çizgi ve biçimin sadeleşti rilmesi, saf renklerin düz bir şekilde kullanıldığı görülür. Abidin Dino, geleneksel halk sanatından yola çıkarak, soyutlama eğili minde çağdaş yorumlara ulaştı. Mustafa Aslıer, geleneksel halk kültüründen etkilendi ve kompozisyonları nı geometrik bir düzen içine yerleştirdi. Sayılan bu sanatçılar; soyutlama eğiliminin Türk Resim Sanatında benim senmesinde etkin rol oynamışlardır. Kübizm'in soyuta yönelişine koşut bir yak laşımla Sabri Berkel ve Dino örneğinde olduğu gibi bazı sanatçıların soyuta gi dişine de neden olduğu bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the general sense of the word,“abstraction”following the route of 'the form of the nature/ is also taking of the objects back to their simple state, and thus the making the identification of the 'nature' not as a 'form' but rather an 'implicit r8elationship.' Taking this route, it is known for the 'abstraction.' Taking this route, it is known for the 'abstraction' to be a 'process' coming alive in the human mind. In 1908 Warringer as he brought a new researching mentality to the History of Art, wshes to pinpoint two concepts for all artworks. He finds it suitable to place Identical Perception (einfluhlung) inner reactions opposite Naturalisht Art, and opposite all other types of Abstract Art, Inner Reactions to Abstraction. Warringer, takes Inner Reactions to Abstraction as a 'psychological process' and analysis it as such. At the start of XX. centrury as there is an abstactive reaction in sciences and the arts, there is also a rise, as a result of this, phenomenal philosophy. Phenomenology philosophy rests on the concept of 'understanding of the simple' and 'getting a hold of these simple objects.' Thus, the close relationship between 'abstraction' and 'phenomenological philosoph' is very interesting. In European Art, attraction to Abstraction begins with 'Impressionism' and encompassing both Impressionism and Cubism, rests on 'finding the simple,' and 'discovery of the simple' have become more and more prevalent. Cubism, paying great attention to 'simple form' and 'lines' suggested 'geometric formations.' The Art is understood as a 'construction of geometric elements,' constructive behavior (constructivism) was brought down to the level of a single artform, as a 'constructive form making up all kinds of plastic artforms.' Cubism happens to be conceptual occurrence rather than an artificial artform. For this reason, Cubism is considered to be the end,point of Abstraction. Cubism and Cubism-related construction with its' leaning towards effective abstraction, have entered into the life o Turkish Art with the 'Franchisers' (1929) and Group 'd' painters (1933) and made important advancements since then.IV Zeki Kocamemi's figures resolve the problem of 'form' within 'cubic constructions in geometrically stable outlays.' In this works, identification is made through 'non-lost figures.1 Ali Çelebi along with the constructive aspect of Cubism, has identified Impressionism according to his own style. Cevat having participated in on Cubism-effected geometric abstractions, has begun to use refined figures and colors very courageously after 1950s. Refik Epikman, has made portraits and landshcapes based on cubism and cubism-based constructions. In his works, he has paid attention to 'form' and 'line organizations.' After 1960s, he has diverted to Abstraction with his“Vision”series. Salin Uralli, affected with Cubism at one time, has worked with 'geometric abstraction' for a while, then diverted to 'realism' afterwards. Halil Dikmen, tried to reflect in his works, the superficiality with his 'resholution of dimensions within Cubism,' and use of 'plain colors in figurative abstractions.' He pursued a 'geometric abstractive' format after 1951. Cemal Tollu also comes to the foreground with his Cubism-effected, line-formed, and understanding of 'the color.' Nurullah Berk, has become the most important representative of Cubism and his style, making use of the Turcic embroidery motifs has accomplished a 'geometricalline construction.1 Sabri Berkal, has displayed Cezanne-effected artworks, between 1935-1947. Later on, with reflective behaviour, has identified with 'cubism-oriented geometric-abstractions.' During the 1970s, Berkel gone towards 'abstract-geometric and abstract-reflective' synthesis. Şükriye Dikmen, having worked at the Leger Workshops between 1949-1951, on her heavily design-concentrated works, has displayed use of 'simple' lines and forms, use of 'plain colors' on 'plain surfaces.' Abidin Dino, on the other hand, pursuing the coarse from the 'folk arts' point of view, has reached contemporary art levels in his search for 'abstractionism.'V And finally, Mustafa Aslier, having been effected by 'folk culture' has placed his compositions within 'geometrical constructions.' The above named artists have played major roles in having 'abstractive pursuits' being accepted into the life of the Turkish Art. Parallel to Cubism leaning towards Abstractionism, is the reality that cause some artists like Sabri Berkel and Dino, to lean towards 'abstractionism.'