İlköğretim müfettişlerinin meslek yardım ve rehberlik rolünün öğretmenleri güdülemesi (Şanlıurfa ili ilköğretim okulu örneği)
- Tez No: 52603
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
11 ÖZET İlköğretim müfettişlerinin mesleki yardım ve rehberlik rolünün, ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerini güdülemesi arasındaki ilişkiler, bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma ile daha sağlıklı müfettiş-öğretmen davranışının oluşturulmasına, mesleki yardım ve rehberlik rolüne önem verilmesine, teftiş alt sisteminde insan ilişkileri yaklaşımının güçlenmesine uygun ortam yaratacağı düşünülmektedir. Araştırmanın alt problemleri şunlardır. (1) İlköğretim müfettişlerinin mesleki yardım ve rehberlik rolünün algılanmasında sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri arasında fark var mıdır? (2) öğretmenlerin gereksinim hiyerarşisi alanlarının herbirindeki gereksinim karşılanma yetersizliği dereceleri okuldaki göreve, cinsiyete, yaş ve kıdeme göre farklılık göstermekte midir? (3) İlköğretim müfettişlerinin mesleki yardım ve rehberlik davranışları boyudan ile sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerinin bireysel gereksinimlerini karşılama yetersizliği dereceleri arasında anlamlı ilişkiler var mıdır? (4) İlköğretim müfettişlerinin mesleki yardım ve rehberlik davranışları takımı, sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerinin gereksinim hiyerarşisi alanlarındaki gereksinim karşılanma yetersizliği derecelerinin anlamlı bir yordayıcısı mıdır? Araştırma evreni olarak Şanlıurfa ilinde bulunan 34 ilköğretim okulunda görevli sınıf ve branş öğretmenleri alınmış ve 205 öğretmene anket uygulanmıştır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak 4 bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgiler, ikinci bölümünde, ilköğretim müfettişlerinin mesleki yardım ve rehberlik davranışları, üçüncü bölümde bireysel gereksinimlerinin karşılanma yetersizliği anketinin ideal durumla ilgili maddeleri, dördüncü bölümde ise gerçek durumla ilgili maddeler yer almaktadır. İlköğretim müfettişlerinin mesleki yardım ve rehberlik rolü ile ilgili bölüm araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölüm için bireysel gereksinimlerin karşılanma yetersizliği (NDI) Anketi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, variyans analizi, pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve çoklu regrasyon analizi gibi istatistikselIll çözümleme tekniklerinden yararlanılmıştır. Hesaplar bilgisayarda SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır: (1) öğretmenler, ilköğretim müfettişlerinin en fâzla öğrenci Hizmetleri, en azda Eğitim Hizmetleri, boyutundaki davranışları gösterdiklerini algılamaktadırlar. (2) Öğretmenler en fazla kendini gerçekleştirme en azda güvenlik gereksinim alanında doyumsuzluk göstermektedir. (3) Gereksinim karşılanma yetersizliği dereceleri yönünden okuldaki görev, cinsiyet, yaş ve kıdem arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. (4) İlköğretim müfettişlerinin mesleki yardım ve rehberlik boyutlarındaki davranışlarıyla sınıf öğretmenlerinin saygı ve kendini gerçekleştirme, branş öğretmenlerinin sosyal, saygı ve kendini gerçekleştirme gereksinim alanlarında anlamlı ve ters yönde ilişki bulunmuştur. (5) İlköğretim müfettişlerinin mesleki yardım ve rehberlik davranışları; sınıf öğretoenlerinin saygı ve kendini gerçekleştirme, branş öğretmenlerinin bütün gereksinim alanlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları diğer araştırmaları ve Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT RELATION SHIP BETWEEN PROFESSIONAL MOTIVATION AND GUIDANCE ROLES OF SUPERVISORS AND MOTIVATION LEVEL OF TEACHERS. By Necati CEMALO?LU The purpose of this study was to examine relationship between teachers' perception of supervisors' professional help and guidance roles and teachers need deficiency fulfillment level at elementary schools. Data were collected from 205 teachers working in Şanlıurfa province of Türkiye. The need deficiency fulfillment questionnaire was combined with a questionnaire with a questionnaire designed by researcher to gather data on demographics, teachers perception of supervisors' roles and teachers level of need deficiency fulfillment. The need deficiency fulfillment level of teachers were examined in five areas of the need hierarchy: (1) Safety ; (2) Social ; (3) Esteem ; (4) Autonomy ; and (5) Self actualization. The teachers perception of supervisors' roles were examined with respect to: (1) educational services; (2) instructional services; (3) teachers services ; and (4) student services. Descriptive statistics such as frequencies, percentages, and means were computed. To examine the relationships between perception of supervisors' roles andteachers' motivation level, pearson moments correlation coefficients and multiple regression analysis were performed. The results indicated that there were no statistically significant differences in the need deficiency fulfillment level of teachers by gender, age, years of experience, and subject area of teachers. There was a statistically significant negative relationship between teachers' perception of supervisors' roles and the level of teachers' need deficiency fulfillment in social needs, esteem, and self actualization areas. Teachers' perceptions supervisors' roles were significant predictors of classroom teachers' need deficiency fulfillment level in esteem an subject teachers. The order of teachers' dissatisfaction in five need areas from highest to lowest is: (1) self actualization; (2) autonomy; (3) social; (4) esteem; and (5) safety. Findings of this study are consistent with the order of needs in Maslow's need hierarchy theory and with findings from earlier studies.