Türkiye'de yetişen organik tarım ürünlerinin dünya pazarındaki yeri
The position of Turkish organic products in the world market
  1. Tez No: 526048
  2. Yazar: BURCU YÜCEBOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda organik tarım tüketimi, tüketicilerin sağlıklı gıda ve çevre konusundaki ilgilerinin artmasına bağlı olarak hızla artmıştır. Bu kapsamda büyük tüketicilerin olduğu ülkeler organik ürün talebine cevap veremeyip, ithalat yoluyla bu ihtiyacı kapama eğilimine girmişlerdir. Özellikle Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya'da organik ürünlere olan talep artmış ve bu durum Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için ihracat potansiyeli yaratmıştır. Türkiye'de bu kapsamda ihracat potansiyeline dayalı organik tarımın kurulmuştur. Türkiye'de organik ürün üretimi dış pazara cevap vermek için yapılmakta olup, üretilen ürünler de dış pazardan gelen taleplere göredir. Türkiye'de mevcut organik üretiminin yaklaşık yüzde 85'i ihraç edilmektedir. Türkiye'nin temel alıcıları arasında ABD, Almanya, Fransa ve Hollanda bulunmaktadır. Türkiye genellikle fındık, incir, kuru üzüm, soya fasulyesi gibi ürünleri ihraç etmektedir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin ürettiği organik ürünlerin dünya pazarındaki konumunu analiz etmektir. Bu kapsamda organik ürün ve organik üretim hakkında bilgi verilmiş, Türkiye'nin organik ürün üretimi incelenmiş ve ihracat pazarındaki ülkelerdeki Türk organik ürünlerinin konumu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, organic agriculture consumption has increased rapidly due to the increase in consumers' awareness of healthy food and environment. In this context, countries where are unable to respond to the large demand for organic products, they have tended to eliminate this need by imports. Especially in Europe, North America and Oceania increased demand for organic products has created this situation and export potential for developing countries such as Turkey. Turkey, in this context, export was established based on the potential of organic farming. Organic products produced in Turkey, is scheduled to respond to foreign markets, the products are also produced according to demand from foreign markets. Approximately 85 percent of the available organic Turkish production of organic products is exported. The US, Germany, France and the Netherlands are the main organic product importers of Turkey. Turkey usually exports hazelnuts, figs, raisins and soybeans. The main objective of the study is to analyze the position of the organic products produced by the Turkey on the world market. In this context, some information about organic products and organic production were provided, the organic production in Turkey were examined and the position of Turkish organic products in exported countries were investigated.