Sakarya'da tarıma dayalı sanayiye yönelik bir model önerisi
A model proposal for agriculture-based industry in Sakarya
  1. Tez No: 526050
  2. Yazar: HALİL AMUCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ham maddenin tarımdan sağlanması nedeniyle tarıma dayalı sanayinin gelişimi Türkiye'nin ekonomik gelişimi açısından önemli bir role sahiptir. Ülkemizde tarıma dayalı sanayi işletmelerinin en yaygın sorunları hammadde yetersizliği, finansman eksikliği ve pazarlama problemidir. Bu durum işletmelerin kapasitelerinin altında çalışmalarına sebep olmaktadır.Bu çalışmada Sakarya'da tarıma dayalı sanayinin genel durumu incelenerek yeni bir model önerisi getirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde Sakarya'nın tarıma dayalı sanayi durumu hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde sektörün profili ve sorunları açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde araştırmalara dayalı bir metot yürütülerek ilçelerdeki üretilen tarımsal ürünler ve fabrikalar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of the agricultural industry due to the provision of raw materials from agriculture Turkey's has an important role in terms of economic development. The most common problem of our country's agricultural-based industrial enterprises comes from inadequacy of raw materials, lack of financing and marketing; this situation causes them to work under the capacities of the enterprises. In this study, the general situation of the industry based on agriculture was examined in Sakarya and a new model proposal was tried to be introduced. In this context, the first part of the work was informed about Sakarya's agriculture-based industrial situation, and the second part tried to explain the industry's profile and problems. In the last part, a research-based method was carried out to investigate the agricultural products and factories produced in the provinces.