Neoadjuvan kemoterapi alan meme kanserli hastalarda serum M30 ve M65 düzeylerinin klinik ve patolojik prognostik parametrelerle ilişkisi ve prediktif değeri
Relationship of serum M30 and M65 levels with clinical andpatological prognostic parameters and predictive valuein neoadjuvan chemotherapy of breast cancer patients
- Tez No: 526066
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MEHMET TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş-Amaç: Lokal ileri meme kanseri olan hastalarda verilecek neoadjuvan kemoterapiye cevabın predikte edilebilmesi önemlidir. Hücre iskeleti elemanlarından olan sitokeratin 18'in apoptoz belirteci M30, hem apoptoz hem nekroz belirteci M65 düzeyleri epitelial kanseri olan hastaların takibinde tümör hücre aktivitesini yansıtırlar. Çalışmamızdaki amaç meme kanserinin neoadjuvan tedavisinde M30, M65 ve M65-30 (Nekroz) düzeylerinin prognostik kriterlerle ilişkisi ve prediktif değerinin araştırılmasıdır. Materyal – Metod: Prospektif olarak yapılan bu çalışmaya neoadjuvan kemoterapi alacak olan meme kanserli yaş ortalaması 46.2 (28-67) olan 41 hasta alındı. Hastalar ilk 4 kür antrasiklin içeren kemoterapi (FEC, AC ya da EC) ardından 12 hafta paklitaksel tedavisi aldı. Tedavi başlamadan (0), 2, 4, ve 8. kürlerden 21 gün sonra kan alınarak ELISA yöntemiyle M30 ve M65 düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: It is important that the neoadjuvant chemotherapy response of locally advanced breast cancer patients can be predicted. Apoptotic marker M30 and apoptotic and necrosis marker M65 levels, which are cytoskeletal elements of cytokeratin 18 , reflects tumor cell activity by epithelial cancer patients. The aim of our study is to investigate the relation and prognostic value of M30, M65 and M65-30 (Necrosis) levels with prognostic criteria in neoadjuvant treatment of breast cancer. Materials and Methods: Fourty-one patients with a mean age of 46.2 (28-67) with breast cancer who underwent neoadjuvant chemotherapy were included to this prospective study. Patients received paclitaxel treatment for 12 weeks following chemotherapy with the first 4 cycles of anthracycline (FEC, AC or EC). Blood samples were collected before treatment (0) and 21 days after the 2nd, 4th, and 8th cycles. M30 and M65 levels were measured by ELISA.