Kemoterapi uygulanan kanser hastalarında, serum sitokin (TNF,Il-2,IL-11), immunglobumin, kemoterapi ilişkisi
Serum cytokine (TNF,IL-2,IL-11) ig, coplement and VRGF levels in patients with cancer and its relation with chemotherapy
- Tez No: 171549
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DEMİRKAZIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
VII. ÖZET Kemoterapi Uygulanan Kanser Hastalarında, Serum Sitokin ( TNF, IL-2, IL-11 ), İmmunglobulin, Kompleman ve VEGF Düzeyleri ile Kemoterapi İlişkisi Kanserli hastalarda ilk kemoterapi sonrası daha sık oluşabilen ve patofizyolojisi tam olarak anlaşılamamış grip benzeri kas-eklem ağrıları, ateş, nefes darlığı, generalize ödem, plevral effüzyon gibi çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu problemlerin gelişiminde bazı sitokinler suçlanmakla beraber net bir sebep-sonuç ilişkisi kanıtlanamamıştır. Bu semptomlar hafif seyredebildiği gibi seyrek olarak da“Sistemik Kapiller Kaçış Sendromu”adı verilen ağır seyirli, yüksek mortaliteli tabloya kadar da ilerleyebilmektedir. Bu noktadan yola çıkılarak gerçekleştirilen bu çalışmada kanserli hastalarda ilk kemoterapi sonrası daha sık görülen patofizyolojisi tam olarak anlaşılamamış bazı semptomlar ile bu semptomlara neden olabileceği düşünülen interlökin-2 (IL-2), interlökin-11 (IL-11), tümör nekroz faktörü (TNF) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) serum düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya kalp, akciğer ve böbrek hastalığı bulunmayan, 26'sı erkek, 18'i kadın toplam 44 kanserli (27 akciğer kanseri, 1 1 öpere meme kanseri, 2 öpere mide kanseri, 1 öpere kolon kanseri, 1 öpere over kanseri ve neoadjuvan kemoterapi alan 1 metastatik mide kanseri ve 1 pankreas kanseri) hasta alındı. Kemoterapi öncesi ve tedaviden 24 saat sonra semptom ve bulguları sorgulandı ve serum örnekleri alınarak VEGF, TNF, IL-2 ve IL-11 düzeyleri bakıldı. Bu çalışmada uygulanan kemoterapi ilaçları ile ödem, dispne, öksürük, grip benzeri semptom ve bulgular arasında ilişki gözlenmemiştir. Paklitaksel, dosetaksel, gemsitabin ve vinorelbin tedavisi alan gruba göre diğer tedavi grubunda IL-11 düzeylerinde belirgin bir azalma gözlenmiş (p:0,006) ancak söz edilen semptomlar, uygulanan ilaçlar ve kemoterapiye yanıt ile serum TNF, IL-2, IL-11 ve VEGF düzeyleri arasmda bir ilişki saptanmamıştır. 58
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Serum Cytokine ( TNF, IL-2, IL-11 ), Ig, Coplement and VEGF Levels in Patients with Cancer and Its Relation with Chemotherapy Several problems such as myalgia, artralgia, fever, dyspnea, generalised edema and pleural effusion, which may appear more frequently after the first chemotherapy, can occur in cancer patients, but their pathophysiology has not been discovered completely yet. Although it is supposed that some cytokines are associated with the development of these problems, there is no clear evidence for the relation between the cause and the effect. These symptoms are usually mild, but they may rarely progress to the stage with a high mortality level which is a severe type known as a“systemic capillary leak syndrome.”In this study, which was realized from this point of departure, the relation between some symptoms which are more frequently seen after the first chemotheraphy in cancer patients and whose pathophysiology is not known completely and the serum levels of interleukin-2(IL- 2), interleukin- 11 (IL-11), tumor necrosis factor alpha (TNF-a) and vascular endothelial growth factor(VEGF), which are supposed to cause these symptoms, was investigated. Twenty six male and 1 8 female cancer patients, 44 in total, who had no heart, lung or renal diseases, (with 27 lung cancer, 1 1 operated breast cancer, 2 operated gastric carcinoma, 1 operated colon carcinoma, 1 operated ovarian cancer, 1 metastatic gastric carcinoma patient who had neoadjuvant chemotherapy, 1 locally advanced gastric and 1 pancreatic carcinoma) were chosen for this study. Their symptoms and findings were examined before the chemotherapy and 24 hours after the chemotherapy, their serum samples were taken and the VEGF, TNF, IL-2 and IL- 1 1 levels were studied. In this study, any relation between the chemotherapeutic drugs which were given to the patients, and the symptoms and findings such as edema, dyspnea, 59coughing and influenza was not observed. Patients who were not treated with paclitaxel, docetaxel, gemcitabine and vinorelbine showed a significant decrease in IL-11 levels (p:0,006). However, no relation between the symptoms mentioned above, the chemotherapeutic agents which were used and the response to the chemotherapy,and the serum levels of VEGF, TNF, IL-2 and IL-1 1 was found. 60