Neoadjuvan tedavi alan meme kanserli hastalarda yeni bir inflamatuar belirteç olan serum kalprotektin düzeyinin tedaviye yanıtta prediktif değeri
Predictive value of serum calprotectin level that is a new inflammatory indicator in patients with breast cancer receiving neoadjuvant treatment
  1. Tez No: 674152
  2. Yazar: ECE BAYDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN SELÇUK ŞEBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan malignitedir ve dünya genelinde en yaygın ikinci kanserdir. Meme kanserinde neoadjuvan tedavi, cerrahi operasyon şeklinde ilgili hastalığın nihai tedavisinden önce uygulanan yöntemleri kapsamaktadır. Kalprotektin ise memeli S100 protein ailesinin S100A8 ve S100A9 alt ünitelerinden oluşan heterodimerik kompleks yapılı bir proteindir. İnflamasyon sırasında henüz net olarak belirlenememiş bir mekanizma ile salıverilmekte ve nötrofil sitozolünün protein içeriğinin büyük çoğunluğunu oluşturabilmektedir. Fekal kalprotektin güncel yaklaşımda biyobelirteç olarak kullanılırken serum kalprotektin de inflamatuar süreçlerde belirteç olarak araştırılmaktadır. Bu çalışma ile meme kanseri olup neoadjuvan kemoterapi alması planlanan kadın hastalarda neoadjuvan tedaviye yanıtta serum kalprotektin düzeyinin prediktif değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Meme kanseri için neoadjuvan tedavi alması planlanan 69 hasta ile meme kanseri açısından araştırılan fakat benign patolojileri bulunan veya patolojisi bulunmayan 20 kişilik kontrol grubu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Tüm örneklemden bu çalışma için alınan venöz kan örneği ile çalışılan serum kalprotektin değerleri ve hastaların hastalık seyri dolayısıyla değerlendirilen kan ile patoloji tetkik sonuçları çalışmanın temel verilerini oluşturmaktadır. Ki67 ekspresyonu %20'den yüksek olan hastaların düşük olanlara göre serum kalprotektin seviyeleri yüksek bulunmuştur (p=0,041).
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy in women and the second most common cancer worldwide. Neoadjuvant therapy in breast cancer includes the methods applied before the surgical operation, which is the final treatment of the related disease. Calprotectin is a protein with heterodimeric complex structure consisting of S100A8 and S100A9 subunits of the mammalian S100 protein family. During inflammation, it is released by a mechanism that has not been clearly determined and can constitute the majority of the protein content of the neutrophil cytosol. While fecal calprotectin is used as a biomarker in the current approach, serum calprotectin has also been investigated as a marker in inflammatory processes. The aim of this study was to investigate the predictive value of serum calprotectin level in the response to neoadjuvant therapy in female patients with breast cancer who are planned to receive neoadjuvant chemotherapy. The sample of the study consisted of 69 patients who were planned to receive neoadjuvant therapy for breast cancer and a control group of 20 people who were investigated for breast cancer but had benign pathologies or no pathology. Serum calprotectin values studied with venous blood sample taken from the whole sample for this study, blood and pathology test results evaluated due to the disease course of the patients constitute the main data of the study. Serum calprotectin levels were found to be higher in patients with Ki67 expression higher than 20% compared to low patients (p = 0.041).