Perakende sektöründe lokasyon analizi ve yer seçimi
Perakende sektöründe lokasyon analizi ve yer seçimi
  1. Tez No: 526101
  2. Yazar: AHMET KAYIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA HATİCE SEZGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Perakende Sektörü ülke ekonomileri için en önemli faaliyet alanıdır. Rekabetin hızlandığı ve şehirlerde yeni ticari alanların açıldığı bir zamanda firmalar için kuruluş yeri tercihi önemli hale gelmiştir. Lokasyonun çekim merkezleri içerisinde olması müşteriler için en önemli kriterler arasındadır. Firmaların rakiplerine, ulaşım noktalarına yakınlığı tercih nedenlerini arttıran parametrelerdendir. En iyi yatırım kararı için ilçe demografi ve ekonomi verileri ayrıca incelenmesi gereken göstergelerdendir. Bu nedenle Yatırım için en değerli nokta neresidir? Sorusunun cevabı firmalar için rekabetin sert olduğu ortamda en verimli karar destek göstergesidir. Bu çalışmada müşteri gelişlerinin tahminlemesi yapılmıştır. Benzer lokasyonların bulunması için makine öğrenme algoritmaları kullanılarak yer seçimi için en uygun parametreler belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak verilmiş algoritma çalışma parametreleri için en uygun değerler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The retail marketing is the most important activity area for the country's economies. At a time when competition has accelerated and new commercial areas in cities have opened up, the choice of establishment place for companies has become important. The fact that the location is within the shooting centers is one of the most important criteria for the customers. It is one of the parameters that increases the preference reasons for the closeness of the companies to their competitors and their transportation points. For the best investment decision, district demographics and economic data are also indicators that need to be analyzed. So what is the most valuable point for Investment? The answer to the question is the most efficient decision support indicator in the environment where competition is hard for companies. In this study, estimations of customer arrivals were made. In order to find similar locations, machine learning algorithms were used to determine the most suitable parameters for location selection. In addition, the most suitable values are determined for the obtained algorithm parameters.