TBP emdirilmiş amberlite xad-2 reçinede toryum, seryum ve lantanın sorpsiyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of sorption behaviours of thorium, cerium and lanthanum on TBP impregnated amberlite xad-2 resin
- Tez No: 526100
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Nükleer Mühendislik, Chemistry, Mining Engineering and Mining, Nuclear Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmada, TBP impregne edilmiş Amberlite XAD-2 reçinesi kullanılarak toryum, seryum ve lantanın sorpsiyon davranışlarının incelenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Amberlite XAD-2 reçinesi üzerine TBP ilave ederek kuru impregnasyon yöntemi ile reçine hazırlanmıştır. Solvent İmpregne Edilmiş Reçine(SIR); Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FT-IR) ile karakterize edilmiştir. Toryum, seryum ve lantan iyonlarının sorpsiyon davranışları; sıcaklık, süre, konsantrasyon, katı-sıvı oranı etkileri incelenelerek araştırılmıştır. Elde edilen sorpsiyon verileri, Freundlich, Langmuir ve Dubinin-Radushkevich izotermleri ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thorium, cerium and lanthanum's adsorption behaviour was investigated with TBP impregnated Amberlite XAD-2 resin. XAD-2 resins have been prepared by direct adsorption of solvent into the Amberlite XAD-2 resins by using dry impregnation method. Solvent impregnated resins were characterized by Fourier Transform İnfrared Spectroscopy (FT-IR). The sorption behaviour of thorium, cerium and lanthanum examined with temperature, time, concentration, ratio of solid-liquid's effect. Sorption data have been interpreted in terms of Freundlich, Langmuir and Dubinin-Raduschkevich quations.