Aşındırıcı su jeti ile kesilmiş lif levha (mdf) ve bazı ağaç malzemelerin yüzey kalitesine işleme parametreleri etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of machining parameters on the surface quality of fi̇berboard (mdf) and some wood materials cutting with abrasive water jet
  1. Tez No: 526105
  2. Yazar: ÖZKAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN PELİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada; bilgisayar kontrollü Aşındırıcı Su Jeti (ASJ) yöntemi kullanılarak Kesilmiş Lif Levha (MDF) ve bazı ağaç malzemelerin yüzey pürüzlülük özellikleri üzerine farklı kesme parametreleri etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, sarıçam (Pinus Sylvestris L.), doğu kayını (Fagus Orientalis L.) ve sapsız meşe (Quercus petraea L.) odunlarından teğet ve radyal kesit olarak elde edilen ağaç malzemeler ile MDF örnekler üç farklı kalınlıkta (18, 36 ve 54 mm) hazırlanmıştır. Daha sonra örnekler, ASJ makinesinde üç farklı ilerleme hızı (50, 100 ve 200 mm/dk), üç farklı aşındırıcı kütle akış oranı (200, 300 ve 450 gr/dk) ve iki farklı kesici sıvı (su) basıncı (3000 ve 3800 bar) uygulanarak kesilmiştir. Kesme parametrelerinin örneklerin yüzey kalitesine etkisini belirlemek için TS 6212 EN ISO 4288 esaslarına göre yüzey pürüzlülük özellikleri (Rz, Rq ve Ra) incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, MDF ve ağaç malzemelerin yüzey pürüzlülük değerleri malzeme kalınlığı ve ASJ ilerleme hızı artışına paralel olarak artış göstermiştir. Diğer taraftan, aşındırıcı oranı artışına bağlı olarak örneklerin yüzey pürüzlülük değerleri azalmış ve yüzey düzgünlüğü artmıştır. Ayrıca, su basıncındaki artış çok belirgin olmamakla birlikte örneklerin yüzey kalitesini iyileştirmiştir. Genel olarak MDF ve ağaç malzemelerin yüzey pürüzlülük özellikleri üzerinde malzeme kalınlığı ve ASJ ilerleme hızı etkisinin birinci derecede öneme sahip olduğu, aşındırıcı oranı ve su basıncı etkisinin ise daha az öneme sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to determine the effect of different cutting parameters on surface roughness properties of fiberboard (MDF) and some wood materials which were cut by using computer controlled Abrasive Water Jet (AWJ) method. For this purpose, MDF samples were prepared in three different thicknesses (18, 36 and 54 mm), with samples obtained as tangential and radial cross section from scots pine (Pinus Sylvestris L.), Eastern beech (Fagus Orientalis L.) and sessile oak (Quercus petraea L.) woods. The samples were then cut in the ASJ machine by applying three different feed rates (50, 100 and 200 mm/min), three different abrasive mass flow rates (200, 300 and 450 gr/min) and two different cutting fluid (water) pressures (3000 and 3800 bar). Surface roughness properties (Rz, Rq and Ra) were investigated according to TS 6212 EN ISO 4288 to determine the effect of cutting parameters on surface quality. According to the results of the research, surface roughness values of MDF and wood materials increased in parallel with the increase of material thickness and AWJ feed speed. On the other hand, depending on the increase in abrasive ratio, the surface roughness values of the samples decreased and the surface smoothness increased. In addition, the increase in water pressure is not very obvious, but improves the surface quality of the samples. In general, it was observed that the material thickness and AWJ feed speed have a significant effect while the the abrasive ratio and water pressure have less effect on the surface roughness properties of MDF and wood materials.