Francis Collins and the possibility of theistic evolution
Francis Collins ve teistik evrimin imkanı
- Tez No: 526110
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALPYAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Amerikalı genetikçi Francis Collins'in bilimsel ve teolojik fikirlerine dayanan felsefesi bu iki alanın birbiriyle olan uyumu bağlamında ele alınmaktadır. Collins'in bilim çerçevesi içinde gelişen orijinal teolojik fikirlerini incelemek, aynı merak ve kaygıları taşıyanlar için öncü olabilecek değerde gözükmektedir. Kendisi, evrimin Tanrı'nın tüm evreni yaratmakta kullandığı basit bir yolu olduğunu düşünen, bilim ve dinin adeta bir savaşta değil bilakis bir harmoni içinde olduğunu güçlü argümanlarla savunan bilim insanlarından biridir. Bu doğrultuda, Teistik Evrim onun dini ve bilimsel nosyonunu birleştirebileceği tezi için savunduğu bir bakış açısıdır. Bu tez bağlamında, ilk olarak Collins'in biyografisi ve ateizmden teizme geçiş süreci analiz edilmektedir. Ardından Teistik Evrim kavramının tanımı, tarihi arka planı ve bu fikre alternatif bakış açıları incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise, Francis Collins'in bu konudaki görüşleri, argümanları ve BioLogos önerisi ele alınmaktadır. Tezin odak noktası Collins'in aynı zamanda bu çalışmanın da temel kaynağı olan“Tanrı'nın Dili”kitabında detaylandırdığı üzere bilim ve din arasındaki uyum felsefesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the philosophy of American physician and geneticist Francis Collins, whose scientific and theological ideas based on the context of the harmony of these two fields, is investigated. Examining the original theological ideas of Collins developing within the frame of science appears to be a pioneer in those who have the same curiosity and concern. He is one of American scientists who think evolution is a forthright way that God uses to create the whole universe and advocate science and religion to be not in a war but rather in a harmony. In this respect, Theistic Evolution is such a perspective that it also refers to religious and scientific notions of Francis Collins which can be reconciled together. In the context of this thesis, Collins' biography and the process of his conversion in faith is investigated firstly. Then the contextual definition of Theistic Evolution, its history and background, and alternative perspectives are examined. In conclusion, the arguments of Francis Collins and his notion of Theistic Evolution besides BioLogos are examined. The main concern of the study is Collins' philosophy of the harmony between science and religion as it is detailed in his book,“The Language of God”which is also the main source of this study.