Francis türbinlerinde optimal çalışma noktası için ölçek tesiri ve teknik pürüzlülüğün etkisi
- Tez No: 12909
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada Francis Türbinlerinde Optimal Çalışma Nok tası için ölçek Tesiri ve Teknik pürüzlülüğün Etkisi incelenmiştir. Günümüzde türbinlerin kabul deneyleri, zaman ve işletme şartları nedeniyle model türbinler üzerinde yapılmaktadır. Ancak deneylerde tüm benzerlik şartları yerine getirilemedi ğinden, model ve gerçek türbinin farklı Re sayılarında çalışmalarına izin verilmektedir. Bunun sonucu olarak, daha küçük Re sayılarında çalışan model türbinde, gerçek türbine nazaran daha küçük bir verim elde edilmektedir. Gerçek türbinin verimi ise bir dönüşüm formülü yardımıyla bulunmak tadır. Bu formüllerde teknik pürüzlülük etkisi ihmal edilmekte sadece ölçek tesiri dikkate alınmaktadır. Sunulan bu çalışmada, pürüzlülük etkisinide içeren bir dönüşüm formülünden gidilerek, Optimal Çalışma Noktası için Francis Türbinlerinde ölçek Tesiri ve Pürüzlülük Etkisi fortran 77 de yazılmış bir program yardımıyla incelenmiştir. Ayrıca her bir türbin elemanı için ölçek tesiri ve pü rüzlülük etkisi diyagramları çizilmiştir. Son olarak, ölçek tesiri ve pürüzlülük etkisini pratik olarak hesaplayabilmek için yaklaşık dönüşüm formülleri bu lunmuştur. XXIX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 9 the effects of runner surface roughness and using a model turbine which has smaller dimension > instead of the real one to obtain optimal operating condition are examined for a Francis turbine. In the present time» the acceptance experiments of turbines are made by using model turbine which has respectable advantages for operating conditions and saving time required. It follows that, for a model turbine operating at smaller Reynold numbers relative to the real one, the internal efficiency will be smaller. By using a transformation formula» the efficiency of the real turbine is obtained. In these formulas, the scale factor and has been considered and the effects of rougness was neglected. In this presented study, a transformation formula including the effect of rougness is used to examine the effects of the scale factor and rougness for optimal operating condition in a Francis turbine. This was done by a computer program written in fortran 77. Besides this, the diagrams of the scale factor and rougness effects are plotted for each turbine element. Finally, the approximate transformation formulas have been found out for practical estimation of effects of scale factor and roughness. XIV