Kullanıcı bağlamında proje atölyelerinde fiziksel konforun incelenmesi
Investigation of physical comfort in project workshops regarding the context of users
- Tez No: 526126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TAVŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Proje atölyeleri, mimarlık ve iç mimarlık eğitimi sürecinde en önemli unsurlardan biri olarak yer almaktadır. Bu durumun nedeni, eğitim sürecinde yer alan öğrencilerinin en fazla zaman geçirdiği alanların proje atölyeleri olmasıdır. Tasarım stüdyolarında eğitimin verimli hale gelmesi, bu stüdyoların öğrenciler için uygun ve konforlu alanlar olmasıyla sağlanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı proje atölyelerinin koşullarının iyileştirilmesi için veri elde etmektir. Proje atölyeleri tasarım eğitiminin temel fiziksel mekanıdır. Proje derslerinde gerek yürütücülerin gerekse öğrencilerin atölyelerde fiziksel konfor koşulları açısından elverişli bir ortamda çalışmaları ve kullanıcı gereksinimlerine cevap verebilmesi son derece önemlidir. Çalışmanın amacı doğrultusunda proje atölyelerinde fiziksel konfor koşullarının sorgulanması için seçilen atölyelerin fiziksel tespiti yapıldıktan sonra hazırlanan ölçek ile birlikte atölyeleri kullanan öğrencilerle 21 sorudan oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasının varyans analizi ve Bonferonni Post-hoct testi kullanılarak analiz edilmesinin sonucunda; atölyelerde ısısal konfor koşulları açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Atölyelerde görsel konfor, işitsel konfor ve iç mekan hava kalitesine göre ise anlamlı farklılıklar görülmüştür. Elde edilen sonuçlar irdelendiğinde proje atölyelerinde gün ışığının görsel konfor açısından oldukça önemli olduğu tespit edilmiştir. Buna göre tasarlanacak proje atölyelerinin gün ışığından yararlanacak şekilde güney cepheli olarak tasarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Project workshops are among the most important elements in the architecture and interior architecture educational processes. This is because students who take part in the educational processes spend most of their time in project workshops. Education in design workshops can be made efficient by making these workshops comfortable and convenient for students. The aim of this study is to improve the conditions in project workshops. Project workshops are the fundamental physical places of design education. In project lessons it is really important that both the lecturers and the students study in a comfortable place and user needs are met. In accordance with the study's aim, after making the physical evaluation of the workshops, a survey consisting of 21 questions has been conducted according to the prepared scale, among students who use the workshops, in order to investigate the physical comfort conditions. As a result of the analysis, the survey study using the analysis of variance and ve Bonferonni Post-hoct test, significant differences in terms of thermal comfort in the workshops have not been observed. Significant differences in terms of visual comfort, auditory comfort and indoor air quality in the workshops have been observed. Probing into the results, it has been detected that daylight is very important in terms of visual comfort. According to this Project, workshops should be designed in order to benefit from the daylight and they should face south .