Üniversite öğrencilerinin kendini gizlemeleri ile ebeveyn kabul red düzeyleri, çocukluk deneyimleri ve zamana yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between self-concealment and parental acceptance rejections, early life experiences and time attitudes of university students
- Tez No: 526127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SAHRANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin kendini gizlemeleri ile ebeveyn kabul red düzeyleri, çocukluk deneyimleri ve zamana yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenim gören 358 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Kendini Gizleme Ölçeği”,“Ebeveyn Kabul Red Ölçeği – Kısa Formu”,“Çocukluk Deneyimleri Ölçeği”ve“Zaman Tutumu Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, üniversite öğrencilerinin kendini gizlemeleri ile ebeveyn kabul reddinin alt boyutlarının istatistiksel olarak anlamlı ve negatif; çocukluk deneyimlerinin istatistiksel olarak alt boyutlarının anlamlı ve pozitif; zaman tutumunun olumlu alt boyutlarının istatistiksel olarak anlamlı ve negatif; olumsuz alt boyutlarının ise istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu bağlamda yapılan çoklu regresyon sonucunda, üniversite öğrencilerinin kendini gizlemelerini sadece çocukluk deneyimlerinin boyun eğdirici anılar alt boyutunun ve zaman tutumunun geçmiş olumsuz ve şimdi olumsuz alt boyutlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordadığı görülmektedir. Demografik verilerle ilişkili bulgularda ise üniversite öğrencilerinin kendini gizlemelerinin cinsiyete, kardeş sayısına, doğum sırasına, anne-babalarının birliktelik durumuna ve öğrenim durumlarına göre farklılaşmadığı; ancak ailelerinin sosyoekonomik durumunu yüksek algılayan öğrencilerin kendini gizleme puanlarının düşük algılayanlara göre daha düşük düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigat the relationship between self-concealment and parental-acceptance rejection, early life experiences and time attitudes of university students. The sample group this study consist of 358 university students, studying at Kocaeli University during 2017-2018 school year. In this study,“Personal Information Form”,“Self–Concealment Scale”,“Parental Acceptance Rejections Scale – Short Form”,“Early Life Experiences Scale”and“Time Attitudes Scale”were applied for each university student. According to result of this study, self- concealment of university students has statically significant and negative relation between sub-dimensions of parental acceptance-rejection, statically significant and positive relation between sub-dimensions of early life experiences, statically significant and negative relation between positive sub-dimensions of time attitudes, statically significant and positive relation between negative sub-dimensions of time attitudes. As a result of multiple regression, self-concealment of university students is predicted statically significant only by“subjugation memories”sub-dimension of early life experiences and“past negative, presently negative”sub-dimension of time attitudes. Finally, it is clearly seen that sex, number of siblings, birth order, status of parents association, educational status of parents has no significant effect on self-concealment of university students. However, socioeconomic level of parents has effect on self-concealment of university students and self-concealment rate of low socioeconomic students is higher compared to high socioeconomic students.