Örgütsel sinizmin x ve y kuşağı çerçevesinde değerlendirilmesi: Antalya yöresinde 5 yıldızlı otellerde uygulama
Evaluation of organizational cynicism in terms of x and y generations: Application in 5-star hotels in the region of Antalya
  1. Tez No: 526141
  2. Yazar: İREM DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışanların yöneticilerine ve işletmelerine karşı güvensizlik, inançsızlık, öfke, küçümseme, her duruma şüphe ile yaklaşma, davranışların ardında art niyet arama ve eleştiride bulunma gibi olumsuz tutum ve davranışlarını içeren örgütsel sinizm günümüz işletmelerinde giderek yaygın hale gelmektedir. Günümüz işletmelerinde karakterleri, beklentileri, çalışma amaçları, içinde bulundukları koşullar, hayata bakış açıları, iş değerleri, işe yönelik tutumları ve işi yerine getirme şekilleri farklı olan X ve Y kuşağı çalışanlarının bir arada yer aldığı görülmektedir. Çalışmanın temel amacı turizm sektöründe yer alan X ve Y kuşağı çalışanlarının örgütsel sinizm düzeylerinin farklılık gösterip göstermediğinin ortaya konulmasıdır. Bu amacın yanı sıra demografik değişkenlere göre kuşakların örgütsel sinizm düzeyleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde örgütsel sinizm kavramı incelenmiştir. İkinci bölümünde kuşaklar incelenmiş olup konuların birbirleri arasındaki ilişkilerine ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümünde ise literatür çerçevesinde hazırlanan araştırma modeli ve hipotezleri test edilmiştir. Çalışma, Antalya'da yer alan 5 yıldızlı otel işletmelerini kapsamakta olup toplam 192 çalışana uygulanmış ve anket yöntemiyle toplanan veriler analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan X ve Y kuşağına mensup çalışanların örgütsel sinizm düzeyleri yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir düzeyi, sektördeki çalışma süresi ve işletmedeki çalışma süresi değişkenlerine göre ele alınmıştır. X ve Y kuşağı otel çalışanlarının demografik değişkenlere göre örgütsel sinizm ve alt boyutlarında anlamlı fark olup olmadığını test etmek için Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ve Korelasyon Analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre X ve Y kuşağı çalışanlarının örgütsel sinizm düzeylerinin (ortalamalarının) ölçeğin alt boyutları ve genel puanı bakımından anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism which involves the adverse attitude and behaviors of the employees towards their managers and enterprises such as mistrust, disbelief, anger, disdain, approach with suspicion, searching malicious intentions behind the behaviors and criticism has been becoming widespread increasingly today. X and Y generation employees who have different characters, expectations, work objectives, conditions encountered, perspectives on life, work values, attitudes towards their work and the way of assignment to their work are seemed to be working together at the work places today. The basic objective of this study is to reveal whether the cynicism levels of the X and Y generation employees who are taking place in the tourism sector differ or not. Besides this goal, generations' organizational cynicism levels were also examined in detailed manner according to demographic variables. In the first section of the study, the organizational cynicism concept was examined. In the second section, the generations were examined and literature scanning was made regarding the inter-relations of the issues. And in the third section, research model and hypothesizes which were prepared within the scope of the literature were being tested. The research hereby involves 5 star hotels in Antalya and applied to 192 employees totally. The data which were collected through questionnaire method were analyzed. The organizational cynicism levels of the X and Y generation employees who attended the study were handled according to various variables such as age, gender, civil status, educational level, income level, their employment period in the sector and their employment period in the enterprise. In order to determine any meaningful difference occurs in the organizational cynicism and their sub-dimensions of the X and Y generation employees according to the demographic variables, Independent Sampling T Test, Unilateral Variance Analysis/One-Way ANOVA and Correlation Analysis were applied. According to the data found due to the analyzes applied herein, it was determined that organizational cynicism levels (averages) of the X and Y generation employees differ meaningfully in terms of the sub-dimensions of the scale and general points.