Hatay ili Kırıkhan ilçesinde yetiştirilen siyah havuçların verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Effect on yield and quality of different sowing times of black carrot in kirikhan district of Hatay province
- Tez No: 526142
- Danışmanlar: DOÇ. TAMER SERMENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma bölge ve ülkemizde büyük ekonomik öneme sahip bölgede yaygın olarak yetiştirilen Yerli Siyah havuç genotipi hakkında Hatay İli Kırıkhan Murat Paşa mevkii koşullarında toprak ve iklim şartlarına en iyi uyum sağlayan Yerli Siyah havuç genotipi ve Deep Purple F1 siyah havuç çeşidi verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada plan doğrultusunda incelenen özellikler 10'ar gün aralıklarla dört farklı ekim zamanında verim, kalite, renk, havuç eni, havuç boyu, havuç et rengi, havuç kabuk rengi, sertlik, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), asit miktarı, renk bozukluğu, yarılma ve çatlama gibi pomolojik özelliklerin kaliteye etkisi laboratuvar ortamında incelenmiştir. Yerli Siyah havuç genotipi ve Deep Purple F1 havuç çeşitleri tohumları aynı gün ekilmiş ve olgunluğa erişildiğinde aynı gün 3 metre boyunda 3'er tekerrür şeklinde yan yana sıralardan sökümü yapılmıştır. Çeşme suyunda topraklardan temizlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, dekara verim olarak Yerli Siyah havuç genotipi daha iyi sonuç vermiştir. Deep Purple F1 havuç bir örnek yapıda şekil almaktadır, dekara verim, Yerli Siyah havuç genotipine göre düşüktür. Deep Purple F1'de 3.- 4. ekim zamanında en yüksek verim elde edilmiştir. Yerli Siyah havuç genotipinde ise ilk ekim zamanında yüksek verim elde edilirken diğer ekim zamanlarında düşüş yaşanmış olup, 4. ekim zamanında verim tekrar yükselmiştir. Yerli Siyah havuç genotipi pH değerinin Deep Purple F1'e göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Havuç sertliğinde ise Yerli Siyah havuç genotipinde Deep Purple F1 çeşidine göre daha sert kökler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the yield and quality characteristics of domestic Black Carrots and Deep Purple F1 black carrots best adapted to soil and climatic conditions in Hatay Kırıkhan Murat Paşa locational conditions about the native black carrots widely grown in the region with large economic prescription in the region and our country. The characteristics investigated in the direction of the plan in the study are the quality of pomological properties such as yield, quality, color, carrot juice, carrot meat color, carrot crust color, hardness, amount of water-soluble dry matter, acid quantity, color defect, splitting and cracking at 10 different days. The effect was investigated in the laboratory environment. The seeds of native black and Deep Purple F1 carrot varieties were sowed on the same day and when they reached the stage, the same day dismantling was carried out in 3-meter increments, side by side, in a row. The fountain was cleaned from the soil in the water. According to the findings obtained, the native black carrots yielded better results than the decar yield. Deep Purple F1 carrots are shaped in a sample structure, the decar yield is low compared to Domestic Black. Deep Purple F1 3-4. The highest efficiency was obtained in the experiments. In the case of Domestic Black, high yield was obtained in the first time while in other times, the yield was increased again in the fourth times. The Domestic Black carrot has a lower pH than Deep Purple F1. In case of carrots hardness, Deep Purple F1 had higher results in Domestic Black carrot.