Şeker Üretiminde Fiziksel ve Kimyasal Parametrelerin Değerlendirilmesi
Evaluation of Physical and Chemical Parameters in Sugar Production
  1. Tez No: 526157
  2. Yazar: FURKAN OZAN ÇÖVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde ekzopolisakkaritler birçok alanda kullanım potansiyeline sahiptir. Ancak birçok ekzopolisakkaritin üretim maliyetinin masraflı olması ve emek gerektirmesi potansiyeli konusunda dezavantaj oluşturmaktadır. Günümüzde özellikle Uzak Doğu'da yaygın olarak üretilmeye başlanan ekzopolisakkaritler gelecek yıllarda daha da artan bir şekilde gündemde olacaktır. Ekzopolisakkaritlerin gıda katkı maddesi olarak kullanılmasının yanında ilaç, kozmetik gibi sektörlerde de kullanılması önemini bir kat daha arttırmaktadır. Proje kapsamında Rhizobium radiobacter türü kullanılarak gerekli üretim parametreleri belirlenerek son yıllarda kullanım potansiyeli artan ekzopolisakkarit üretimi planlanıp geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Amerikan Tip Kültür Koleksiyonu'ndan (ATCC) alınan Rhizobium radiobacter ATCC 19358 suşu kullanılarak önce erlen düzeyinde sonra da reaktör düzeyinde üretimleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, üretim parametrelerinin optimize edilmesi amaçlanmıştır. Besin ortamı, sıcaklık, pH, inokulum oranı ve karıştırma hızı paralel setler kurularak en uygun koşullar seçilmiştir. Sonra belirlenen optimum koşullar altında karıştırıcı ucu teorisi baz alınarak 2L'lik reaktör denemesi gerçekleştirilmiştir. Üretimler sonucunda biyokütle değerleri, toplam şeker ve indirgen şeker değerleri ölçülerek sonuçlar işlenmiştir. Bu sonuçlar ile Rhizobium radiobacter türünden şeker üretiminde parametrelerin değerlendirilmesi gerçekleştirilmiş ve sonuçların bu türün ekzopolisakkarit şeker üretiminde kullanılma potansiyeli hakkında fikir sahibi olunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, exopolysaccharides have many potential use in the many fields. However, the cost of production of many exopolysaccharides is disadvantageous and the labor requirement is costly. The exopolysaccharides, which have started to be widely produced in the Far East especially in recent years, will be on the agenda even more in the coming years. Apart from the use of exopolysaccharides as a food additive, it also increases the importance of using it in sectors such as medicine and cosmetics. Within the scope of the project, necessary production parameters have been determined by using Rhizobium radiobacter species and it has been tried to plan and improve the production potential of exopolysaccharide in recent years. For this purpose, Rhizobium radiobacter from American Type Culture Collection (ATCC) 19358 strains were used to produce first erlenmeyer-level and then reactor-level production. Firstly, it is aimed to optimize the production parameters. The most suitable conditions were selected by establishing parallel sets of nutrient medium, temperature, pH, inoculum ratio and shaking speed. Then, under the determined optimum conditions, a 2L reactor experiment was carried out based on the constant impeller tip speed. As a result of the production, biomass values and total sugar and reducing sugar values were measured and the results were processed. These results have been used to evaluate the parameters of sugar production from Rhizobium radiobacter and the results have given us an idea of the potential for use in the production of this exopolysaccharide sugar.