Agrarian relations and estate (çiftlik) agriculture in Ottoman Thessaly (c. 1780 – 1880)
Osmanlı Dönemi'nde Tesalya'da kırsal ilişkiler ve çiftlik tarımı (1780-1880)
- Tez No: 526158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu tez, 1780'lerden 1880'lere kadar olan dönemde Tesalya'daki kırsal ilişkileri ve çiftlik tarımını inceler. On sekizinci yüzyılın sonundan, on dokuzuncu yüzyılın sonuna kadar uzanan bu uzun ve önemli zaman dilimi boyunca, kırsaldaki ilişkilere ve kurumlara odaklanarak Balkanlarda kırsal iktisatın dinamiklerini tartışır. Bu tez, çeşitli mali, hukuki ve mülki nitelikli arşiv belgelerini, kırsaldaki süreklilik ve değişimleri incelemek için kullanarak, Osmanlı kırsal iktisadına usul bakımından da bir katkı sağlar. Temel olarak Osmanlı toprak, emek ve vergi rejimlerine dair kurumlar incelenir. Hukuk, vergi toplama usulleri, toprak tasarrufu biçimleri, merkez ve taşra idareleri, vakıflar bu çalışmada konu edinilen kurumlardır. İltizam, yüksek rütbeli makam sahipliği ve hanedan ailesi üyeliği bölgede çiftlik edinmek için bu yüzyıl boyunca geçerli kriterler olmuştur. Tesalya çiftlik ekonomisinin geniş kapsamlı bir incelemesi de bu çalışmada sunulmuştur. Zirai ürünlerin çeşitleri ve miktarı, hem bölgesel farklılıklar, hem de zaman içindeki değişimler bakımından incelenmiştir. Toprak sahipleri ve çeşitli çiftçi sınıfları arasında yapılan emek anlaşmaları da bu analizin önemli bir parçasıdır. Bu tez, Tesalya'daki zirai ilişkilere ve çiftlik tarımına dair süreklilik ve değişimleri kronolojik olarak inceler. Bu çalışma, nâmevcut toprak sahipliliğinin 1780'lerden 1880'lere uzanan sürekliliğinin bölgenin en önemli niteliği olduğunu savunur. Bunun yanında, nâmevcut rejimin özelliklerindeki önemli değişimlerin, bölgede yeni mülkiyet ilişkileri oluşturduğunu vurgular.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses agrarian relations and çiftlik agriculture in Thessaly from c. 1780 to c. 1880. It explains the dynamics of the rural economy in a Balkan region during a lengthy and critical epoch from the late eighteenth to the late nineteenth century by focusing on agrarian relations and institutions. This research proposes a methodological contribution to the history of the Ottoman rural economy by utilising different fiscal, judicial and administrative archival sources as a means of analysing the continuities and changes in the countryside. Specifically, it addresses the transformation of Ottoman land, labour and taxation institutions. Law, taxation regimes, land tenure organisations, imperial and provincial governments, and pious foundations (vakıf) are the main institutions focused on in this research. Tax farming, being a high-ranking official and dynastic titles are among the major features of the çiftlik ownership in the region throughout the century. This research also offers an in-depth examination of Thessalian çiftlik economy. The different types and the amount of crops are analysed in a comparative approach regarding both regional variations and the change over this period. Labour agreements between landlords and different classes of peasantry are analysed. This dissertation makes a chronological analysis of the continuities and changes in agrarian relations and çiftlik agriculture in Thessaly. It is mainly argued that the continuity of the absentee mode of landownership was the hallmark of the region from c. 1780 to c. 1880. Yet, the changing characteristics of absenteeism created new property relations in rural Thessaly.