The fusion of individual and group levels: The case of political party supporters within extreme pro-group action process
Birey ve grup seviyelerinin kaynaşımı: Aşırı grup-yanlısı davranış sürecinde siyasi parti destekçileri örneği
- Tez No: 526172
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Mevcut araştırma kimlik ve yoksunluk kuramlarını kullanarak muhalif siyasi partilerin destekçilerinin yerel iç-grup (desteklenen siyasi partinin destekçileri), geniş iç-grup (T.C vatandaşları) ve üç yerel dış-grupla (iktidar partinin ve diğer iki muhalefet partisinin destekçileri) olan ilişkilerini birey ve grup seviyelerinde rasyonelleştirmeyi ve kişilerin neden iç-grup üyeleri uğruna aşırı fedakâr davranışlarda bulunduğu sorusunu cevaplamayı amaçlamıştır. Daha açık olmak gerekirse, bu çalışma (i) aşırı grup-yanlısı davranış literatürünü sentezlemiş, (ii) kimlik kaynaşımı kuramının temel varsayımlarını ilk defa Türkiye'nin çoklu-siyasi parti düzleminde test etmiş, (iii) kimlik kaynaşımı kavramının (bireysel kimliğin grup-temelli kimlikle bağlantılılığı ve birliği) iç-grup özdeşleşmesinden (grup-temelli kimlikle özdeşleşme) farklılığını incelemiş ve (iv) göreli yoksunluk kaynaşımı, yerel iç-grup ile ailevi bağlar, yerel iç-grup için bireysel etkinlik, yerel iç-grubun algılanan sağlamlığı ve geniş iç-grup ile özdeşleşme ve kimlik kaynaşımı değişkenlerini aracı değişken olarak kullanarak yerel iç-grup ile özdeşleşme ve kimlik kaynaşımının yerel iç-grup ve geniş iç-grup üyeleri uğruna aşırı grup-yanlısı davranışları onaylama üzerindeki dolaylı ilişkisini araştırmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, Kasım-2015 parlamento seçimleriyle Türkiye meclisinde temsil edilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP; N = 320), Halkların Demokratik Partisi (HDP; N = 215) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP; N = 150) olmak üzere üç muhalefet partisinin destekçilerinden veri toplanmıştır. Bulgular ve aracılı modeller çalışmanın kuramsal beklentilerini desteklemiş ve Türkiye'nin mevcut siyasi yapısının ve siyasi parti içi / partiler arası ilişkilerin algılanan gerçekliğini yansıtmıştır. Birey ve grup seviyelerinin kaynaşımı (birey-temelli ve grup-temelli kimlikler ve yoksunluk süreçlerinin birliğini içerir) ayrı seviyelere kıyasla grup içi / gruplar arası ilişkileri rasyonelleştirmede daha iyi bir öngörü sağlamıştır. Literatür ve toplum iç-grup uğruna aşırı fedakâr davranışları rasyonelleştirmek için yeni ve kapsamlı yaklaşımlara ihtiyaç duymaktadır. Ek olarak, Türkiye'deki siyasi partiler arası mevcut ilişkiler sadece Türkiye'de yaşayan insanların hayatını etkilememekte, aynı zamanda dünya sahnesindeki durumları ve işbirliklerini de şekillendirmektedir. Bu nedenle, aşırı grup-yanlısı davranışların altında yatan süreç ve çoklu-siyasi parti düzleminde kimlik ve yoksunluk kuramları daha fazla araştırmayı hak etmektedir.
Özet (Çeviri)
The current research aimed to rationalize the relations of opposition political parties' supporters with local in-group (supporters of the supported political party), extended in-group (T.C citizens) and three local out-groups (supporters of ruling party and other two opposition parties) in both individual and group levels using identity and deprivation theories, and answer the question of why people indicate extreme self-sacrificing behaviors for the sake of in-group members. To be more precise, this study (i) synthesized the literature on extreme pro-group actions, (ii) tested the fundamental assumptions of identity fusion theory in multi-political party context of Turkey for the first time, (iii) investigated the distinctiveness of identity fusion concept (connectedness and oneness of personal identity with group-based identity) from in-group identification (identification with group-based identity), and (iv) explored the indirect effects of identification and identity fusion with local in-group on the endorsement of extreme pro-group behaviors for the sake of local in-group and extended in-group members using the relative deprivation fusion, the familial ties with local in-group, the individual agency for local in-group, the perceived invulnerability of local in-group, and the identification and the identity fusion with extended in-group variables as mediators. In accordance with these purposes, the data were collected from three opposition parties' supporters as Republican People's Party (CHP; N = 320), Peoples' Democratic Party (HDP; N = 215) and Nationalist Movement Party (MHP; N = 150) which were represented in the parliament of Turkey via November-2015 parliamentary elections. The findings and mediational models supported the theoretical expectations of the study and reflected the perceived reality of the current political structure of Turkey and intra- / inter-political party relations. The fusion of individual and group levels (including the oneness of individual-based and group-based identities and deprivation processes) provided a better prediction to rationalize intra- / inter-group relations in comparison to separate levels. Literature and society need new and comprehensive perspectives in order to rationalize extreme self-sacrificing behaviors on the behalf of in-groups. In addition, the current relations between political parties in Turkey do not only influence the lives of people who live in Turkey but also shape the conditions and collaborations at the world stage. Therefore, the underlying process of extreme pro-group actions and identity and deprivation theories on the multi-political party context deserve further researches.