Bursa Devlet Hastanesi hemşirelerine yönelik hizmet içi eğitim, beklenti ve yükümlülüklerinin incelenmesi
Nurses of Bursa State Hospi̇tal for-servi̇ce trai̇ni̇ng,expectati̇on and li̇abi̇li̇ti̇es analysi̇s of
  1. Tez No: 526188
  2. Yazar: EMİNE KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sağlık iş görenlerinin, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hızına uygun olarak hizmetlerini etkin bir biçimde sürdürebilmeleri için hizmet içi eğitim etkinliklerinden yararlanmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda hastane hemşirelerine uygulanan hizmet içi eğitim programlarının neleri kapsadığını ve onların nasıl bir hizmet içi eğitim istediklerini belirlemek ve bundan sonra yapılacak olan hizmet içi eğitim programlarının da yararlı olmasını sağlamak amacı ile bu çalışma yapılmıştır. Yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda kurumda uygulanan hizmet içi eğitim programının içeriği hakkında genel bilgi edinilmekte, eğitimi alan kişilerin yapılan eğitim hakkında düşüncelerine yer verilmekte ve nasıl bir eğitim istedikleri ortaya çıkarılmaktadır. Çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini Bursa Devlet Hastanesi'nde görev yapan toplam 100 hemşire oluşturmaktadır. Ayrıca araştırmada 20 maddeden oluşan hizmet içi eğitim anketi kullanılmıştır. Kodlanan veriler Statistical PackagefortheSocialScience (SPSS) 20.0 for Windows paket programı kullanılarak analizedilmiştir. Araştırmanın sonucunda; hizmet içi eğitim programlarında çoğu birimlerde klinikle ilgili konulara ağırlık verilmesine rağmen hemşirelerin tüm konularla ilgili hizmet içi eğitim programları almak istedikleri görülmüştür. Hemşirelerin, hizmet içi eğitim programlarında sürekliliğinin sağlanmasını istedikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Health of thosethat do, thespeed of scientificandtechnologicaldevelopments in accordancewiththeserviceseffectively in ordertocontinuein- service training is requiredtobenefitfromsuchactivities. Tothenurses of a hospital in thisdirection, what'sinvolvedand how in-service trainingprogramsandimplemented an in-service trainingwhichwill be held in andafterthatdeterminewhatyouwant-service trainingprogrammesconductedwiththeaimto be usefulforthisstudy. Theabove-mentionedconsiderationsareimplemented in accordancewithinstitution-service trainingtheeducationandtraining of personswith general informationaboutthecontent of the program togainideasaboutwhatkind of trainingtheyarediscussedand is beingrevealed. Descriptivescanning model wasused in thestudy model. Comprisetheresearchsample of 100 nurseswhoareworking at theStateHospital in Bursa. Inaddition, thisstudyconsists of 20 items, and in-service questionnairewasused. TheEncoded Data Statistical PackageForSocialScience (SPSS) 20.0 for Windows package program wereanalyzedbyusing. As a result of theresearch; in-service trainingprogrammesclinicalissuesaregiventhemostweightunits, althoughall of thenurses on thetopicstheywant, it has beenobservedthat an in-service training program. Nurses in- service training it is observedthatthedesiretoremain in thecontinuity of the program.